Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia, bramy, napędy

Ogrodzenia muszą przetrwać pogodę w kratkę, tak charakterystyczną dla naszego klimatu. Z tego względu trzeba je zbudować z trwałych materiałów, najlepiej niewymagających konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oprócz tradycyjnych, oferują nowoczesne i łatwe w montażu produkty. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy? Przekonajmy się.

Ogrodzenie wykonuje się raz na dzie­siątki lat. Dlatego oprócz nadania mu estetycznego i reprezentacyjnego wy­glądu oraz zapewnienia sobie ochro­ny przed intruzami, kurzem i hałasem z ulicy, właściciele powinni szczególnie zadbać o względy praktyczne.

Co stanowią przepisy budowlane?

Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m. Dotyczy to jed­nak tylko działki bezpośrednio przyle­gającej do jezdni. Jeśli działka przylega do traktu, po którym poruszają się pie­si i samochody, minimalna szerokość wjazdu powinna wynosić 5 m. W prak­tyce często stosowanym zabiegiem, uła­twiającym wjazd, jest cofnięcie bramy w głąb działki. Ważne jest, by zgodnie z obowiązującymi przepisami, zachować minimalną szerokość co najmniej 2,4 m światła bramy. W rzeczywistości najle­piej jest zamontować bramę o szerokości 3 m lub więcej, z uwagi na szerokość samochodów ciężarowych, nawet jeśli sporadycznie przyjeżdżają na posesję.

Przepisy mówią ponadto, że:

  • bramy i furtki mogą otwierać się tylko do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich;

  • ogrodzenie nie może prze­kroczyć granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;

  • nie może również stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. W związku z tym zabronione jest umieszczanie ostro zakończonych elementów, w tym tłuczonego szkła, drutu kolczastego itp., na wysokości poniżej 1,80 m. 

W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m albo ma ono stanąć od strony miejsc pu­blicznych (np. ulicy, torów kolejowych itp.), zamiar budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac. Warto wie­dzieć, że nie wszędzie mamy prawo w dowolny sposób budować ogrodze­nie na własnej posesji. Zakazy i naka­zy dotyczące budowy ogrodzeń zawar­te są w miejscowym planie zagospo­darowania przestrzennego.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x