Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Często woda z wła­snego ujęcia bez uzdatniania nie nada-je się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.

Badanie

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich ro­dzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza do­puszczalny poziom. Dlatego pierwszym kro­kiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczel­ni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatnia­nia. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokład­nych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności sa­mego badania.

Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekie­dy wodę o zniechęcającym wyglądzie i sma­ku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

Oczyszczanie

Filtry mechaniczne
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny wystę­pujące w wodzie. Inaczej te substancje za­tykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadza­ją rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termosta­tycznych.

Filtry mechaniczne zawsze powinny sta­nowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku insta­lacji wodociągowej i w razie potrzeby tak­że bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp. Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub pla­stikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierw­sze typy są jednorazowe, siatkowe zaś moż­na wypłukać i użyć ich ponownie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Secura

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x