Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja centralnego odkurzania

Do czego służy odkurzacz centralny i jakie ma zalety większość osób, myślących o budowie własnego domu, już wie. W prasie i w Internecie można znaleźć wszystkie interesujące informacje i poznać zalety całej instalacji. Bo odkurzacz centralny to nie tylko jednostka centralna, ale też system rur rozprowadzonych w całym domu. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. By przekonać się, że zdecydowanie warto... warto poznać szczegóły montażu instalacji, zasadę działania takiego odkurzacza oraz komfort jego obsługi.

W skrócie zasada działania centralnego odkurzania polega na wytworzeniu podciśnienia i przepływie zassanego powietrza w instalacji, oczyszczeniu go i wydmuchaniu na zewnątrz domu. Prosty system tworzy kilka elementów:

  • jednostka centralna, czyli odkurzacz o odpowiedniej mocy, zamontowany najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu;
  • sieć rur ukrytych w podłogach i ścianach, którymi przepływa powietrze z kurzem i innymi drobnymi odkurzonymi śmieciami;
  • gniazda ssące (w formie „kontaktów” lub szufelek automatycznych czy podblatowych), zamontowane w ścianach, na końcach rur, do których podłącza się wąż ssący;
  • wąż ssący, długości 9 lub 15 m, który służy do odkurzania; akcesoria, czyli przeróżne końcówki do sprzątania.

1. Najpierw projekt

Zanim zabierzemy się na układanie instalacji, najlepiej zamówić projekt i dobór wszystkich składowych elementów w firmie sprzedającej odkurzacze tego typu. Warto na taką wizytę zabrać projekt budynku. Fachowiec rozplanuje i zaznaczy na projekcie optymalną trasę rur i lokalizację gniazd ssących. Dobierze również rodzaj i moc jednostki centralnej. Najważniejszym parametrem instalacji jest maksymalna długość, na jaką może działać wybrany odkurzacz. Parametr ten, to suma oporów miejscowych, takich jak kolana i trójniki, zamieniona na odpowiadające im długości rur. Np. kolano 90° odpowiada oporom, jakie stawia prosta rura długości 3 m.

Joanna Dąbrowska
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x