Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

Komin stalowy czy ceramiczny

PYTANIE CZYTELNIKA: Czym kierować się podczas wyboru rodzaju komina do nowego domu? Choć jest ważnym elementem architektonicznym budynku i wpływa na jego estetykę, na pewno powinien spełniać określone wymagania techniczne.

REDAKCJA: Komin należy dopasować przede wszystkim do rodzaju spalanego paliwa. Oprócz tego ważne jest, czy trzeba go umieścić w remontowanym budynku, czy w nowym domu. W tym drugim przypadku o rodzaju komina warto pomyśleć już na etapie wznoszenia ścian, stropów, dachu i zdecydować, jakie urządzenia będą używane do ogrzewania. 

 

Zdecydowana większość projektów domów jednorodzinnych przewiduje budowę komina (choć przy wykorzystaniu do ogrzewania pompy ciepła i zainstalowaniu wentylacji mechanicznej nie trzeba martwić się o jego postawienie).

 

Komin jako element budynku to w rzeczywistości obudowa kanałów odprowadzających spaliny z kotła lub kominka, przewodów wentylacyjnych oraz rur odpowietrzających instalację kanalizacyjną czy pionów technicznych (umożliwiających przeprowadzenie przewodów antenowych lub instalacji solarnej).

 

Rodzaj odprowadzanych produktów spalania sprawia, że kanały kominowe klasyfikowane są lub jako dymowe – współpracujące z kominkami i kotłami na paliwa stałe – bądź jako spalinowe – przy podłączeniu do kotłów gazowych bądź olejowych. Ze względu na niską temperaturę spalin odprowadzanych z urządzeń gazowych i olejowych (sprzyja to wytrącaniu się kwaśnego kondensatu o własnościach silnie korozyjnych), ich kanały kominowe muszą być odporne na agresywne związki chemiczne. Każde przejście przez połać dachową jest miejscem, gdzie mogą wystąpić przecieki, dlatego należy dążyć do grupowania kanałów kominowych (co obniża też koszty budowy komina). W domach jednorodzinnych z reguły budowane są kominy wewnętrzne, których konstrukcja ma wpływ na możliwość grupowania kanałów, sposób przejścia przez strop i dach, konieczność ocieplenia czy możliwe sposoby wykończenia części komina wystającej ponad dach.

 

Przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego już na etapie budowy komina trzeba ustalić, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania, lokalizacji wyczystki, czy odprowadzenia kondensatu.

Redakcja BudujemyDom
fot. Schiedel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!