Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

6 sposobów na pokrycie dachu stromego

Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.

Kryteria wyboru

Rodzaj materiałów możliwych do zastoso­wania na dachu najczęściej jest opisywany w projekcie domu. Są to wyroby optymalnie dobrane z uwzględnieniem nośności więźby dachowej, kształtu dachu oraz jego spadku.

Jeśli chcemy zmienić pokrycie, należa­łoby to najpierw skonsultować z projektan­tem, szczególnie, gdy pierwotne miało być lżejsze, np. wykonane z blachodachówki. Ciężar pokrycia (4–80 kg/m²) to tylko je­den ze składników całkowitego obciąże­nia konstrukcji dachu i nie musi być czyn­nikiem decydującym. Jeżeli uwzględni się wszystkie składniki obciążenia konstruk­cji dachu, w tym dominujące – ciężar śniegu (ok. 100 kg/m²) i siłę wiatru (100 kg/m²) oraz wagę dekarza z narzędziami (ok. 100 kg/m²) – to okazuje się, że niezależnie od rodza­ju pokrycia więźba musi wytrzymać obcią­żenia dochodzące do 260–300 kg/m². Mimo to może zaistnieć konieczność zwiększenia przekrojów krokwi.

Przy doborze pokrycia, zawsze bezwzględ­nie trzeba zwracać uwagę na pochylenie po­łaci. Im ono jest mniejsze, tym szczelniejsze musi być pokrycie. Wyroby o niższej szczel­ności można układać na dachach o małym nachyleniu tylko wtedy, gdy zastosowane zo­staną dodatkowe zabezpieczenia, na przy­kład w postaci pełnego deskowania krytego papą lub folią.

Dobrze również uwzględnić kształt da­chu. Na dachy wielopołaciowe, rozczłonko­wane warto użyć materiałów o niewielkich gabarytach (np. dachówek), gdyż te wielko­wymiarowe, np. duże arkusze blachodachó­wek, wymagają w takim przypadku skom­plikowanego docinania, w związku z czym powstaje dużo odpadów. To z kolei może okazać się dla inwestora bardzo kosztowne, bardziej, niż zastosowanie wyrobu o wyż­szej cenie za 1 m2 pokrycia.

Wybór pokrycia powinien też uwzględniać warunki klimatyczne i otoczenie. W rejonach, gdzie w atmosferze występu­ją związki sprzyjające korozji metali (tereny nadmorskie, przemysłowe z dużym zanieczyszczeniem powietrza), należy liczyć się ze zmniejszeniem trwałości pokrycia z bla­chy. Natomiast w miejscach zacienionych, w pobliżu drzew na zwykłych dachówkach ceramicznych w krótkim czasie mogą pojawić się mchy i porosty. Także gonty bitumiczne, choć w mniejszym stopniu, są na to narażone. Dlatego w takich miejscach lepiej ułożyć da­chówki z powierzchnią glazurowaną.

Monika Dąbrowska
fot. Pracownia Projektowa Z500

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x