Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

5 sposobów na system rynnowy

W przeciwieństwie do pokryć dachowych, wybór systemów rynnowych jest mniejszy. Możemy zastosować rynny i rury spustowe wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie muszą być solidnie zamontowane, tak by nie dochodziło do przecieków, prowadzących np. do zawilgocenia ścian budynku.

Najpopularniejsze rynny to te o kształcie półokrągłym. Pasują one wła­ściwie do każdego dachu, mogą również mieć wywinięte krawędzie, które zapobiegają przelewaniu się wody z przekroju rynny. Dostępne są także rynny półeliptyczne – mają one dużą przepustowość, dlatego zale­cane są do dachów o dużej powierzchni, rzadziej spotykane – kwadrato­we, trapezowe lub w kształcie gzymsu – wybierane są przez inwestorów chcących podkreślić walory estetyczne dachu i całego domu. Rury spu­stowe w przypadku połączenia z rynnami półokrągłymi lub półeliptycz­nymi najczęściej mają przekrój okrągły, a do rynien kwadratowych lub gzymsowych – kwadratowy lub prostokątny. 

 

Zależnie od warunków, wodę opadową można odprowadzać na po­wierzchnię działki, do własnego zbiornika lub do sieci kanalizacyjnej. W żadnym z tych przypadków woda nie może tworzyć kałuż ani gro­zić zawilgoceniem ścian budynku.

Orynnowanie w częściach

Producenci orynnowania oferują pełny asortyment elementów nie­zbędnych do zamontowania rynien i rur spustowych o różnej wy­dajności odprowadzania wody i do rozmaitych połaci dachowych. Trzeba jednak wiedzieć, że części od danego wytwórcy mogą nie pa­sować do innych systemów, nawet przy jednakowych wymiarach no­minalnych. Warto więc zakupić trochę więcej materiału – zwłaszcza rynien i złączek – aby po latach bez problemu móc wymienić uszko­dzone odcinki.

 

Rynny – są podstawowymi elementami systemu, mają za zadanie zbierać wodę spływającą z dachu. Dostępne są najczęściej w odcin­kach dwu-, trzy- lub czterometrowych, o szerokości 75–180 mm. Ich odcinki łączy się specjalnymi złączkami systemowymi.

 

Rury spustowe – odprowadzają wody opadowe, zebrane przez ryn­ny, do gruntu lub innego odbiornika. Oferowane są w średnicach od 50 do 125 mm, ich długość mieści się w przedziale 0,5–4 m.

 

Haki rynnowe (rynhaki lub rynajzy) – dobierane są do wielkości oraz kształtu rynien i służą do ich mocowania. Zależnie od systemu, są one mocowane do krokwi (z boku), do łat (od góry), do sztywnego poszycia (od góry) lub do deski okapowej (od frontu).

 

Uchwyty (obejmy) do rur spustowych – łączy się je ze ścianami budynku za pomocą wkrętów z kołkami. Mogą one mieć różną bu­dowę, a ich rodzaj powinien być dostosowany do typu ściany.

Monika Dąbrowska
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!