Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Projekt i oświetlenie ogrodu

Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemy­ślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walo­ry ogrodu także po zmroku, zminimalizu­je ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.

Wizualizacja pomysłów

Nie jest przesadą posiadanie koncepcji zago­spodarowania ogrodu przed rozpoczęciem budowy domu. Postępując zgodnie z pla­nem, unikniemy niepotrzebnych działań, a prace przebiegną spokojniej. Wiedząc, jak modelowany będzie teren, można np. opty­malnie dobrać miejsce składowania ziemi wydobytej z wykopów i materiałów budow­lanych. Wiadomo też, które rośliny pozo­staną na działce i trzeba je zabezpieczyć na czas budowy. Jednak o ogrodzie najczęściej myślimy, gdy dom już stoi, a wtedy ważniej­sze jest jego wykończenie, niż korzystanie z usług architekta krajobrazu.

Nie działajmy jednak po amatorsku – pod­stawą przy planowaniu ogrodu powinna być znajomość roślin i ciekawy pomysł. Właśnie dlatego projekt warto zamówić u architekta krajobrazu. Wykona on projekt kompleksowy (obejmujący koncepcję zagospodarowania, pro­jekt wykonawczy, wizualizacje, przekroje, roz­rysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wy­brane elementy. Projekt wykonawczy przyda się przy realizacji samodzielnej lub przez odręb­ną firmę ogrodniczą. Koszt opracowania zależy od jego zakresu, skomplikowania oraz wielko­ści działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest niższy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

Jeśli chcemy spróbować własnych sił w planowaniu – pamiętajmy, że:

- ogród należy urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny. Dla jednych najważniejsze jest stworzenie miejsca spotkań z przyjaciółmi, dla innych – grządek z ziołami lub warzywami;
- do wykonania szkicu koncepcyjnego moż­na wykorzystać podkład geodezyjny z za­znaczonymi kierunkami świata, spadkami terenu, instalacjami. Dodatkowo nanosi się nań drzewa i krzewy (pozostające w ogro­dzie) i większe obiekty sąsiadujące z dział­ką, które mogą mieć wpływ np. na jej zacie­nienie lub charakter;
- ogród i bryła domu powinny współgrać z otoczeniem (wiklinowe ogrodzenie doskona­le wtapia wiejski ogród w krajobraz, lecz w dużym mieście budzi kontrowersje). W ma­łym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale. Wyda się on większy, jeśli rośliny o szarawym zabarwieniu liści znajdą się na dalszym planie. W dużym natomiast, rośliny sadzi się w luźnych grupach – dzię­ki naturalności kompozycji nie trzeba dbać o szczegóły. Zanim wyznaczymy dokładną lo­kalizację altany, rabat czy piaskownicy, po­dzielmy przestrzeń na strefy o różnych funk­cjach (reprezentacyjna – przed domem, wy­poczynkowa – za domem, użytkowa – z wa­rzywnikiem, gospodarcza – np. z drewutnią). Podczas doboru roślinności uwzględnijmy ro­dzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013Zamów ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Przede wszystkim każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego miałby zastosować w swoim domu ogrzewanie pompą ciepła. Pomijając więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe