Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014

Systemy grzewcze

W polskim klimacie podstawową instalacją domową jest system grzewczy. Powinien być efektywny i ekonomiczny, a przy tym, jeśli jest to możliwe, niewymagający od użytkowników wysiłku i pracy. Zależy to głównie od tego, jakie wybierze się źródło (źródła) energii oraz czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie stosownie do niego dobierze urządzenia i instalację. Każdy z naszych rozmówców zastosował inne paliwo i odmienne urządzenia grzewcze. Jest jednak jeden, łączący ich, element – nikt nie oparł własnego sytemu grzewczego tylko na jednym paliwie.

Tylko dywersyfikacja źródeł energii daje pełne zabezpieczenie grzewcze budynku, na wypadek awarii urządzeń lub dłuższej przerwy w dostawie prądu. Podczas planowania instalacji należy skonstruować ją w taki sposób, by zapewniała ciągłość ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody. W bardziej rozbudowanych systemach nie jest to zadanie proste, więc projektowanie i wykonanie instalacji trzeba zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom.

KIEDY WARTO WYKONAĆ PROJEKT INSTALACJI C.O.?

Obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń w typowym domu jednorodzinnym, o nieskomplikowanym układzie grzewczym, jest stosunkowo proste, podobnie jak skompletowanie wszelkich niezbędnych elementów instalacji c.o. Typowy układ grzewczy zaopatruje się m.in. w kocioł, grzejniki, regulatory itd. Podstawowe wytyczne dla takiego niezawiłego układu znajdują się w projekcie budynku. W praktyce najczęściej wystarczy, jeżeli skonsultuje je doświadczony hydraulik, albo wykwalifikowany sprzedawca urządzeń grzewczych.

 

Całkiem inaczej należy postąpić, jeśli decydujemy się na bardziej złożoną instalację c.o. – np. z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku wskazane jest sporządzenie szczegółowego projektu, ponieważ trzeba dokładnie obliczyć i wskazać wykonawcom długość i miejsca ułożenia rur grzewczych, dostosować emisję ciepła do wybranego pokrycia posadzek, dobrać moc „serca układu” oraz adekwatny układ sterowania.

Lilianna Jampolska
fot. Stiebel Eltron

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!