Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy grzewcze

W polskim klimacie podstawową instalacją domową jest system grzewczy. Powinien być efektywny i ekonomiczny, a przy tym, jeśli jest to możliwe, niewymagający od użytkowników wysiłku i pracy. Zależy to głównie od tego, jakie wybierze się źródło (źródła) energii oraz czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie stosownie do niego dobierze urządzenia i instalację. Każdy z naszych rozmówców zastosował inne paliwo i odmienne urządzenia grzewcze. Jest jednak jeden, łączący ich, element – nikt nie oparł własnego sytemu grzewczego tylko na jednym paliwie.

Tylko dywersyfikacja źródeł energii daje pełne zabezpieczenie grzewcze budynku, na wypadek awarii urządzeń lub dłuższej przerwy w dostawie prądu. Podczas planowania instalacji należy skonstruować ją w taki sposób, by zapewniała ciągłość ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody. W bardziej rozbudowanych systemach nie jest to zadanie proste, więc projektowanie i wykonanie instalacji trzeba zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom.

KIEDY WARTO WYKONAĆ PROJEKT INSTALACJI C.O.?

Obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń w typowym domu jednorodzinnym, o nieskomplikowanym układzie grzewczym, jest stosunkowo proste, podobnie jak skompletowanie wszelkich niezbędnych elementów instalacji c.o. Typowy układ grzewczy zaopatruje się m.in. w kocioł, grzejniki, regulatory itd. Podstawowe wytyczne dla takiego niezawiłego układu znajdują się w projekcie budynku. W praktyce najczęściej wystarczy, jeżeli skonsultuje je doświadczony hydraulik, albo wykwalifikowany sprzedawca urządzeń grzewczych.

Całkiem inaczej należy postąpić, jeśli decydujemy się na bardziej złożoną instalację c.o. – np. z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku wskazane jest sporządzenie szczegółowego projektu, ponieważ trzeba dokładnie obliczyć i wskazać wykonawcom długość i miejsca ułożenia rur grzewczych, dostosować emisję ciepła do wybranego pokrycia posadzek, dobrać moc „serca układu” oraz adekwatny układ sterowania.

Lilianna Jampolska
fot. Stiebel Eltron

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x