Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014

Uzdatnianie wody

Co to znaczy „dobra woda”? Ta, która ma służyć do picia musi być smaczna, bezbarwna, przezroczysta i bez zapachu. Nie może również zawierać składników, które staną się przyczyną problemów zdrowotnych. By taka woda płynęła z kranu w większości domów, niezbędna jest stacja uzdatniania, szczególnie jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia. Podpowiadamy jak zaplanować taką instalację i uniknąć błędów podczas jej montażu i eksploatacji.

Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub wodociąg zbiorczy. Sposób uzdatniania wody zależy od jej zanieczyszczenia, od chęci, możliwości finansowych oraz instalacyjnych użytkowników. Na etapie projektowania i budowy domu należy przewidzieć, że woda będzie wymagała uzdatniania i przygotować się do tego rodzaju instalacji. Pamiętać należy o następujących kwestiach:

 

- odpowiedniej powierzchni do umiejscowienia filtrów;
- możliwości wpięcia ich do instalacji tak, aby każdy punkt czerpalny był zasilany uzdatnioną wodą;
- podłączeniu filtrów do kanalizacji i do prądu, gdyż w zdecydowanej większości są to urządzenia elektryczne.

Metody oczyszczania

Proces doboru sposobów i urządzeń do oczyszczania wody rozpoczyna się od wykonania badań jej jakości. Próbkę wody pobiera się samodzielnie lub zamawia usługę we właściwym laboratorium. W celu usunięcia konkretnego rodzaju zanieczyszczenia, należy dobrać sposób (metodę) uzdatniania wody. To zadanie zdecydowanie trzeba powierzyć fachowcom. Niemniej warto sobie zdawać sprawę, że główne procesy służące do uzdatniania wody to:

 

- odżelazianie i odmanganianie (usuwanie żelaza i manganu) – służą do tego odżelaziacze;

 

- filtracja mechaniczna (usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, piasku) – za pomocą filtrów mechanicznych;

 

- zmiękczanie (zmniejszenie twardości wody) – za pomocą zmiękczaczy;

 

- filtracja węglowa (adsorpcja na węglu aktywnym) – służy do poprawy właściwości organoleptycznych wody, usuwania zanieczyszczeń organicznych (np. substancji humusowych);

 

- wymiana jonowa (usuwanie określonych kationów i anionów) – przykładem jest zmiękczanie, czyli zmniejszenie zawartości kationów wapnia i magnezu;

 

- dezynfekcja (zniszczenie organizmów patogennych) – chemiczna (środki chemiczne, najczęściej z chlorem), fizyczna (lampy bakteriobójcze UV).

Anna Chmiel
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!