Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Co to znaczy „dobra woda”? Ta, która ma służyć do picia musi być smaczna, bezbarwna, przezroczysta i bez zapachu. Nie może również zawierać składników, które staną się przyczyną problemów zdrowotnych. By taka woda płynęła z kranu w większości domów, niezbędna jest stacja uzdatniania, szczególnie jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia. Podpowiadamy jak zaplanować taką instalację i uniknąć błędów podczas jej montażu i eksploatacji.

Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub wodociąg zbiorczy. Sposób uzdatniania wody zależy od jej zanieczyszczenia, od chęci, możliwości finansowych oraz instalacyjnych użytkowników. Na etapie projektowania i budowy domu należy przewidzieć, że woda będzie wymagała uzdatniania i przygotować się do tego rodzaju instalacji. Pamiętać należy o następujących kwestiach:

- odpowiedniej powierzchni do umiejscowienia filtrów;
- możliwości wpięcia ich do instalacji tak, aby każdy punkt czerpalny był zasilany uzdatnioną wodą;
- podłączeniu filtrów do kanalizacji i do prądu, gdyż w zdecydowanej większości są to urządzenia elektryczne.

Metody oczyszczania

Proces doboru sposobów i urządzeń do oczyszczania wody rozpoczyna się od wykonania badań jej jakości. Próbkę wody pobiera się samodzielnie lub zamawia usługę we właściwym laboratorium. W celu usunięcia konkretnego rodzaju zanieczyszczenia, należy dobrać sposób (metodę) uzdatniania wody. To zadanie zdecydowanie trzeba powierzyć fachowcom. Niemniej warto sobie zdawać sprawę, że główne procesy służące do uzdatniania wody to:

- odżelazianie i odmanganianie (usuwanie żelaza i manganu) – służą do tego odżelaziacze;

- filtracja mechaniczna (usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, piasku) – za pomocą filtrów mechanicznych;

- zmiękczanie (zmniejszenie twardości wody) – za pomocą zmiękczaczy;

- filtracja węglowa (adsorpcja na węglu aktywnym) – służy do poprawy właściwości organoleptycznych wody, usuwania zanieczyszczeń organicznych (np. substancji humusowych);

- wymiana jonowa (usuwanie określonych kationów i anionów) – przykładem jest zmiękczanie, czyli zmniejszenie zawartości kationów wapnia i magnezu;

- dezynfekcja (zniszczenie organizmów patogennych) – chemiczna (środki chemiczne, najczęściej z chlorem), fizyczna (lampy bakteriobójcze UV).

Anna Chmiel
fot. UST-M

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x