Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015

Pokrycia dachowe - doświadczenia użytkowników

Konstrukcja dachu, podkład oraz pokrycie dachowe należą do tych elementów domu, na których na pewno nie należy oszczędzać. Powinno się je wykonać starannie i zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli w taki sposób, żeby dach nie wymagał remontu przez kilkadziesiąt lat. Pod względem estetycznym najważniejszą częścią dachu jest zewnętrzne pokrycie. Właściciele domów, z którymi rozmawialiśmy, wybierali swoje pokrycie dachowe nie tylko patrząc na jego wygląd, lecz również według kryterium trwałości i szczelności.


W przypadku budownictwa jednorodzinnego, szczelne ułożenie trwałego pokrycia dachowego ma niebagatelne znaczenie, ponieważ dzięki temu unika się remontu dachu po upływie zaledwie kilku lub kilkunastu lat. Większość właścicieli woli od razu wydać więcej na solidny dach i cieszyć się nim wielokrotnie dłużej, niż szybko mieć kłopot z jego przeciekaniem i remontami.

 

Dobierając pokrycie dachowe, należy uwzględnić nie tylko jego trwałość, szczelność i ładny wygląd, lecz również szereg innych ważnych parametrów, m.in. rodzaj konstrukcji dachu, jego kształt i kąt nachylenia, a także stopień skomplikowania połaci. Kształt dachu oraz liczba koszy, kominów, lukarn i okien połaciowych przekładają się bowiem na późniejszy koszt robocizny ekipy dekarskiej, przygotowania podkładu pod wybrane pokrycie, materiału na pokrycie i ilość odpadów, akcesoriów wykończeniowych (m.in. dachówek brzegowych, gąsiorów, obróbek blacharskich, elementów mocowania, itd.).

 

Ponadto, przy doborze pokrycia nie można zignorować warunków pogodowych i środowiskowych, panujących wokół budynku. W rejonach nadmorskich i silnie uprzemysłowionych, dach wymaga zastosowania pokrycia z powłoką zabezpieczającą je antykorozyjnie. Na terenach zadrzewionych, pokrycie powinna cechować duża odporność na spadające lub ocierające się o pokrycie gałęzie.

 

Przystępując do projektowania domu i jego dachu (lub szukając projektu gotowego), warto mieć na uwadze, że skomplikowany kształt dachu pociąga za sobą dodatkowe prace dekarskie, a niestandardowe akcesoria wykończeniowe podnoszą koszty pokrycia nawet o kilkadziesiąt procent – w stosunku do kosztu, jaki wynika z ceny podstawowego materiału na dach.

Lilianna Jampolska
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!