Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Aby przydomowy taras stanowił estetyczne i funkcjonalne przedłużenie salonu, trzeba go wybudować zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednio wykończyć. Prostą, szybką i tanią metodą układania tarasu jest technologia na sucho, która obecnie zastępuje żmudną i droższą metodę na mokro. Kilku Czytelników opowiedziało nam, jak w ich ogrodach sprawdza się taras na gruncie oraz nawierzchnia, którą go wykończyli.


Taras, jako element architektoniczny i domu, i ogrodu, w ciągu roku podlega licznym zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak słońce, deszcz, śnieg. Trzeba więc dołożyć odpowiednich starań, żeby był rzeczywiście praktyczny i ładny. Czynników, które trzeba skoordynować, jest dużo – podczas późniejszego użytkowania salonu pod chmurką, liczy się jego korzystna lokalizacja, właściwa wielkość i kształt, jak również umeblowanie i zadaszenie (stałe lub ruchome).

Z punktu widzenia użytkownika, w codziennej eksploatacji tarasu największe znaczenie ma jednak zastosowana nawierzchnia, ponieważ na niej zazwyczaj się wypoczywa i właśnie po niej biegną główne trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu – ogród.

Nawierzchnia tarasu musi być przystosowana do technologii jego budowy. Dawniej królowała technologia na mokro, polegająca na wylaniu z betonu płyty, na której układa się później mrozoodporne płytki (ceramiczne, klinkierowe lub kamienne). Niestety fugi i płytki często odpadają od betonowej płyty i taras trzeba remontować. Obecnie większą popularnością cieszą się więc tarasy z nawierzchnią betonową, kamienną lub klinkierową układane na gruncie, czyli budowane według technologii na sucho. Metoda ta jest nieskomplikowana i niedroga.

Na skonstruowanie tarasu zwykle wystarczy poświęcić jedną dniówkę, albo najwyżej dwie, a koszty budowy można zamknąć w cenie znacząco niższej, w porównaniu z klasyczną metodą na mokro. Warto dodać, że technologia ta daje domownikom możliwość szybkiego i bezproblemowego powiększenia tarasu, albo zmiany nawierzchni na nową (dzięki łatwemu demontażowi starej) oraz rozpoczęcia użytkowania natychmiast po zakończeniu budowy.

Pod nawierzchnią tarasu, w podkładzie, można ułożyć potrzebne instalacje (elektryczną, wodną, kanał powietrzny do kominka, rury odprowadzające deszczówkę). Producenci dostosowali do tej technologii wiele trwałych i estetycznych materiałów na nawierzchnie i obrzeża, które są łatwe w pielęgnacji i służą przez długi czas.

Lilianna Jampolska
fot. Probet Dasag

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x