Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa kominka

Jeżeli podczas budowy domu nie przewidzieliśmy w nim kominka – nic straconego. W istniejących budynkach również można umieścić takie palenisko, choć będzie wymagało to sporego nakładu pracy. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie przedsięwzięcie.


Najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie możliwości odprowadzania dymu z kominka. Jeśli w domu nie ma wolnego przewodu kominowego, trzeba będzie wybudować nowy. Kolejnym krokiem jest wybór optymalnego wkładu kominowego, a następnie jego podłączenie. Ale po kolei...

Dostosowanie istniejącego przewodu kominowego

Idealna sytuacja jest taka, gdy w domu mamy wolny przewód kominowy, do którego możemy podłączyć kominek. Przeglądu powinien dokonać kominiarz, który sprawdzi, czy komin się do tego nadaje. Najważniejsze, aby miał odpowiedni ciąg, mieszczący się w zakresie dopuszczalnym przez producenta tego wyrobu. Jeżeli jego siła będzie zbyt mała, ciąg będzie powodował cofanie się spalin; zbyt duży zakłóci proces spalania. Zwiększenie siły ciągu uzyskuje się na dwa sposoby – poprzez zainstalowanie na wylocie mechanicznego wyciągu kominowego lub poprzez wydłużenie komina.

W przypadku zbyt dużego ciągu pomoże zainstalowanie przepustnicy. Istotne jest także, żeby komin był szczelny. Niestety, bardzo często się zdarza, że w tych murowanych dochodzi do wykruszenia się zaprawy spomiędzy cegieł. Sposobem na uszczelnienie takiego przewodu jest zamocowanie wkładu ze stali.

Nie jest to jednak zadanie proste, dlatego dobór i montaż trzeba zlecić fachowcowi. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, czy przekrój komina jest taki sam na całej długości i czy w przewodzie dymowym nie ma załamań i odchyleń od pionu. Ważne jest również, by dobrać właściwą średnicę wkładu. W przeciwnym razie modernizacja może skutkować pogorszeniem się parametrów pracy komina.

Norbert Skupiński
fot. M.Szymanik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x