Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Źle dobrany i niepoprawnie użytkowany komin może przysporzyć trudności z rozpaleniem ognia, spowodować zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Ponadto wadliwie pracujący komin często zaburza działanie automatyki kotła, a w ekstremalnych sytuacjach – może nawet doprowadzić do pożaru.


Wszystkie substancje powstające w kominku lub w kotle muszą zostać odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał. Decyzje takie powinny zapaść na etapie projektowania domu. Jeżeli do końca nie jesteśmy pewni, czym będziemy ogrzewać, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie komina uniwersalnego, a jeszcze lepiej – dwusystemowego, czyli wyposażonego w dwa przewody, pozwalające na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe.

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu czy oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a zatem ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki. Przewody stalowe wykorzystywane są przeważnie jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, ceramiczne zaś są częścią systemowych kominów prefabrykowanych.

Kanały kominowe współpracujące z kotłami na paliwo stałe i kominkami nie wymagają zabezpieczenia przed korozyjnym oddziaływaniem spalin i mogą być budowane z cegieł, ale w praktyce najczęściej stosuje się żaroodporne wkłady stalowe. Podczas renowacji komina murowanego natomiast na ogół wstawia się do jego wnętrza rury stalowe bądź buduje dodatkowy komin prefabrykowany z odpornej na wysoką temperaturę ceramiki.

Ze względu na rozmaity skład spalin i ich różną temperaturę, do wyboru są dwa rodzaje systemów kominowych:

  • tradycyjne kominy murowane (z wkładem lub bez);
  • kominy prefabrykowane (systemowe), sprzedawane jako kompletne zestawy gotowych kształtek.

Joanna Dąbrowska
fot. Komin-Flex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015Zamów ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Przeanalizowaliśmy najczęściej wykonywane rodzaje stacji uzdatniania, czego wynikiem jest opracowanie, w którym przedstawiamy kompleksowo tematykę więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe