Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015

Kominy

Źle dobrany i niepoprawnie użytkowany komin może przysporzyć trudności z rozpaleniem ognia, spowodować zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Ponadto wadliwie pracujący komin często zaburza działanie automatyki kotła, a w ekstremalnych sytuacjach – może nawet doprowadzić do pożaru.


Wszystkie substancje powstające w kominku lub w kotle muszą zostać odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał. Decyzje takie powinny zapaść na etapie projektowania domu. Jeżeli do końca nie jesteśmy pewni, czym będziemy ogrzewać, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie komina uniwersalnego, a jeszcze lepiej – dwusystemowego, czyli wyposażonego w dwa przewody, pozwalające na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu czy oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a zatem ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki. Przewody stalowe wykorzystywane są przeważnie jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, ceramiczne zaś są częścią systemowych kominów prefabrykowanych.

 

Kanały kominowe współpracujące z kotłami na paliwo stałe i kominkami nie wymagają zabezpieczenia przed korozyjnym oddziaływaniem spalin i mogą być budowane z cegieł, ale w praktyce najczęściej stosuje się żaroodporne wkłady stalowe. Podczas renowacji komina murowanego natomiast na ogół wstawia się do jego wnętrza rury stalowe bądź buduje dodatkowy komin prefabrykowany z odpornej na wysoką temperaturę ceramiki.

 

Ze względu na rozmaity skład spalin i ich różną temperaturę, do wyboru są dwa rodzaje systemów kominowych:

  • tradycyjne kominy murowane (z wkładem lub bez);
  • kominy prefabrykowane (systemowe), sprzedawane jako kompletne zestawy gotowych kształtek.

Joanna Dąbrowska
fot. Komin-Flex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!