Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Fundamenty
Obciążenia, jakie przenosi fundament zależą głównie od wielkości domu, liczby kondygnacji oraz technologii budowy. Najcięższe są murowane z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, najlżejsze budowane w technologii szkieletowej.

Przy wznoszeniu fundamentów istotny jest również rodzaj podłoża. Najłatwiej wykonać fundament na stabilnym i nośnym podłożu ze skał, żwiru lub piasku.

Trudności przysporzą niestabilne grunty nasypowe i organiczne, np. torf. Ze względu na bardzo słabą nośność – wymagają specjalnych (drogich) sposobów posadowienia, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie nadają się pod budowę. Dlatego warto zlecić badanie gruntu zanim zostanie kupiona działka, żeby można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt postawienia na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już budynki podobne wielkością do naszego i wiadomo, że sąsiedzi nie mieli problemów z ich budową.

Między innymi z tego powodu fundamenty zawsze są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku kupna projektu z katalogu. Dostosowanie fundamentu do warunków gruntowych jest obowiązkowym elementem adaptacji. Ponadto dokumentacja musi zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia.

Joanna Dąbrowska
FOT. LEGALETT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Żeby zbudować efektywnie oszczędny dom, trzeba się trochę natrudzić. Ale warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na dwa najważniejsze zagadnienia więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe