Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Fundamenty
Obciążenia, jakie przenosi fundament zależą głównie od wielkości domu, liczby kondygnacji oraz technologii budowy. Najcięższe są murowane z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, najlżejsze budowane w technologii szkieletowej.

Przy wznoszeniu fundamentów istotny jest również rodzaj podłoża. Najłatwiej wykonać fundament na stabilnym i nośnym podłożu ze skał, żwiru lub piasku.

Trudności przysporzą niestabilne grunty nasypowe i organiczne, np. torf. Ze względu na bardzo słabą nośność – wymagają specjalnych (drogich) sposobów posadowienia, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie nadają się pod budowę. Dlatego warto zlecić badanie gruntu zanim zostanie kupiona działka, żeby można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt postawienia na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już budynki podobne wielkością do naszego i wiadomo, że sąsiedzi nie mieli problemów z ich budową.

Między innymi z tego powodu fundamenty zawsze są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku kupna projektu z katalogu. Dostosowanie fundamentu do warunków gruntowych jest obowiązkowym elementem adaptacji. Ponadto dokumentacja musi zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia.

Joanna Dąbrowska
FOT. LEGALETT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x