Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Zakres prac przy renowacji ścian wewnętrznych może być bardzo szeroki. Najmniej wysiłku i środków pochłonie ich pomalowanie bądź wytapetowanie. Nieco więcej zapłacimy za położenie nowych płytek lub okładzin z kamienia. Czasami jednak przegrody są w tak złym stanie, że nie obędzie się bez skucia tynku i położenia nowego, co oznacza poważny remont.

Remont ścian wewnętrznych
Ściany wewnętrzne remontuje się z reguły wtedy, gdy chcemy je odświeżyć albo zmienić wygląd wnętrz. Bywa też, że naprawić trzeba uszkodzoną powierzchnię lub zamaskować pęknięcia.

Zanim zaczniemy, warto odpowiednio przygotować pomieszczenia, w których prowadzone będą prace. Z remontowanego pokoju należy wynieść wszystkie lekkie meble, lampy, obrazy i inne elementy dekoracyjne. Pozostałe sprzęty oraz podłogę przykrywa się natomiast szczelnie grubą folią malarską. Cięższe meble często przesuwa się wówczas na środek pomieszczenia. Ramy okien, futryny i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy też zgromadzić odpowiednie materiały i narzędzia – farby, pędzle, nóż do tapet itp., oraz przygotować środki czystości, które posłużą do zatarcia śladów remontu.

ZAKRES PRAC

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy dokonać oględzin tynku, którym przeważnie pokrywane są ściany. To w dużej mierze od jego stanu zależy zakres prac remontowych.

Gołym okiem dostrzeżemy nie tylko drobne pęknięcia, ale także nierówności ścian. W tym celu do muru należy przyłożyć długą, ok. 2-metrową łatę, i w kilku miejscach oraz pod różnym kątem oszacować, czy prześwity i wybrzuszenia pod listwą nie są zbyt duże. Jeżeli nie przekraczają 2 mm, tynk można uznać za dostatecznie równy. Bez problemu sprawdzimy też jego twardość. Wystarczy zarysować powierzchnię i ocenić, czy rysa jest głęboka. Jeżeli tak, a dodatkowo podłoże się kruszy, oznacza to, że wykończenie ma słabą wytrzymałość. Z kolei sposobem na sprawdzenie przyczepności tynku jest opukanie ściany – głuchy odgłos lub wybrzuszenia uginające się pod naciskiem ręki świadczą o tym, że okładzina nie trzyma się podłoża.

Norbert Skupiński
FOT. BAUMIT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Żeby zbudować efektywnie oszczędny dom, trzeba się trochę natrudzić. Ale warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na dwa najważniejsze zagadnienia więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe