Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie każdej budowy. Ogrzewanie to największa część przyszłych kosztów eksploatacji, ale trzeba myśleć nie tylko o pieniądzach. Różnica w uciążliwości obsługi różnych rodzajów kotłów jest ogromna, a ponadto nie w każdym domu wygospodarujemy miejsce na dowolne urządzenie.


Każdy dom wymaga ogrzewania, które najczęściej zapewnia kocioł. Najlepiej, jeżeli o jego rodzaju i siłą rzeczy – paliwie, zadecydujemy jak najwcześniej, już przy wyborze projektu. Nie bez przyczyny projekty katalogowe występują np. w specjalnej wersji dla kotłów na paliwo stałe. Po prostu nie mając wydzielonej i odpowiednio dużej kotłowni takiego urządzenia nie wstawimy. Dla kotła gazowego wystarczy zaś w ostateczności tyle miejsca, co na jedną szafkę kuchenną.

DOSTĘPNOŚĆ, WYGODA... I MPZP

Dostępność paliwa, przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej, to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze działki. Mając gaz w pobliżu, zwykle decydujemy się na jego wykorzystanie. I nic w tym dziwnego, bo kotły gazowe są właściwie bezobsługowe, zajmują niewiele miejsca w domu, a koszty ogrzewania są umiarkowane (ok. 0,25 zł/kWh).

Przy braku gazu z sieci zaczyna się poszukiwanie innych rozwiązań. W naszym kraju dominują kotły opalane węglem – paliwem wciąż tanim i powszechnie dostępnym. To właśnie cena ciepła wynosząca 0,12–0,15 zł/kWh przy umiejętnym paleniu decyduje o popularności. Jednak trzeba z góry przestrzec, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Każdy kocioł na paliwo stałe, nawet taki z podajnikiem, jest absorbujący dla użytkownika. Paliwo trzeba uzupełniać przynajmniej raz na kilka dni (a worki swoje ważą!), kocioł czyścić i nabrać przynajmniej podstawowych umiejętności regulacji i obsługi. Nie każdy ma na to siłę, czas i ochotę.

Jeszcze więcej zaangażowania i umiejętności wymagają tzw. kotły zasypowe – bez podajnika. W prawidłowo skonfigurowanej instalacji, szczególnie gdy współpracują ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę grzewczą, mogą być bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Co w niektórych okolicach też ważne, potrafią działać nawet przy braku prądu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IMMERGAS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x