Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2008

Ściany działowe

Ściany działowe tym się różnią od nośnych, że oprócz własnego ciężaru nie przenoszą żadnych innych obciążeń przekazywanych przez elementy konstrukcji domu. Skoro dzielą dom na pomieszczenia, powinny być funkcjonalnie rozlokowane i dobrze izolować przed hałasem.

Z jakich materiałów budować ściany działowe?

Jeśli nie można zbytnio obciążać stropu, trzeba wybrać lekkie ściany szkieletowe, np. z płyt gipsowo-kartonowych (g-k).

 

Jeżeli zależy nam na tym, by ściana przepuszczała światło i doświetlała pomieszczenie, możemy ją postawić z pustaków szklanych. Ściany murowane wymagają tynkowania lub wykończenia okładziną, co warto uwzględnić, gdy porównuje się ich koszty w różnych technologiach. Układanie na mokro tynków na ścianach murowanych jest bardziej pracochłonne niż wykańczanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych czy bloczków gipsowych.

Co to są ściany szkieletowe?

Szkielet ścianki działowej  
 Szkielet ścianki działowej: z profili stalowych (a) i drewnianych (b)
Konstrukcja nośna szkieletowej ściany działowej składa się z profili stalowych ocynkowanych lub – rzadziej – z drewnianych słupów i rygli. Poszycie szkieletu to płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo- -włóknowe, które mocuje się wkrętami do elementów szkieletu. Ściany są bardzo lekkie – metr kwadratowy ściany grubości 7,5 cm waży 26 kg.

 

Jeśli ściana działowa ma mieć szczególne cechy (podwyższoną ciepłochronność, odporność ogniową, wytrzymałość), to szerokość profili zwiększa się do 75 mm lub 100 mm i do szkieletu mocuje się z każdej strony dwie warstwy płyt zamiast jednej.

 

Mimo niewielkiej masy, ściany szkieletowe dobrze tłumią dźwięki. Przestrzeń między profilami można wypełnić wełną mineralną – wówczas współczynnik izolacyjności akustycznej wyniesie 38 dB, co oznacza spełnienie z nadwyżką wymagań odnośnie izolacyjności akustycznej ścian między pokojami mieszkalnymi.

 

Zaletą ścian szkieletowych jest ograniczenie do minimum robót mokrych i możliwość niemal natychmiastowego malowania lub tapetowania po ukończeniu montażu. Starannie wykonane ściany powinny mieć bardzo równe i gładkie powierzchnie, które można wykończyć w dowolny sposób, np. pomalować. W tego rodzaju przegrodach łatwo jest rozprowadzać instalacje np. elektryczne lub centralnego ogrzewania – po prostu układa się je wewnątrz ścianek, między płytami.

 

Wadą ścian szkieletowych jest to, że łatwo je uszkodzić i trudno na nich zawieszać ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne, podgrzewacz wody czy ciężką półkę na książki. Jeśli na takiej ścianie ma wisieć coś ciężkiego, trzeba to przewidzieć już w czasie projektowania lub budowy i zamontować w odpowiednich miejscach dodatkowe profile.

 

Pełna wersja artykułu: Ściany działowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!