Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2008

Kotły na paliwa stałe

Wygodny w obsłudze kocioł na węgiel lub drewno? Owszem, to możliwe. Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie brudzą, nie kopcą i grzeją przez całą dobę. A dosypywać paliwa możemy nawet raz na kilka dni.
Kocioł na paliwo stałe
(fot. HEF)

Paliwa stałe znów wracają do łask, bo chociaż gaz i olej zapewniają wygodę, na co dzień kosztują więcej niż węgiel czy drewno. A nowoczesna kotłownia na paliwo stałe już nie musi być brudna i wcale nie wymaga odwiedzania co parę godzin i dosypywania paliwa. Może być czysta i nowoczesna niemal tak, jak kotłownie na gaz lub olej opałowy. Trzeba tylko wybrać właściwy rodzaj paliwa i dobrać odpowiedni kocioł.

Czym będziemy palić

Od rodzaju paliwa zależy bardzo wiele – przede wszystkim łatwość obsługi kotła i jego sprawność. Jedne paliwa możemy spalać w kotłach z automatycznym podajnikiem, a inne nie. Kocioł może mieć płynną regulację mocy i sterowanie, które przystosowuje jego pracę do zapotrzebowania na ciepło. Ale to kosztuje i nie dotyczy każdego rodzaju paliwa.

 

Weźmy też pod uwagę sposób magazynowania paliwa, ilość powstającego popiołu i częstość usuwania go – na niedużej działce może być kłopot z jego zagospodarowaniem.

 

Ponieważ nowoczesny kocioł na paliwo stałe osiąga najwyższą sprawność, gdy jest opalany ściśle określonym przez producenta rodzajem opału, ważną decyzję dotyczącą wyboru paliwa musimy podjąć, zanim kupimy konkretne urządzenie, a jeszcze lepiej – przed zaprojektowaniem domu, gdyż na składowanie paliwa stałego, a w szczególności słomy i odpadów drewna, potrzeba dużo miejsca.

Węgiel typu ekogroszek
Węgiel typu ekogroszek
Drewno
Drewno

Oto paliwa, jakie mamy do wyboru:

 

Węgiel kamienny i brunatny. W nowoczesnych kotłach stosuje się węgiel kamienny i brunatny w postaci naturalnej i węgiel kamienny w postaci uszlachetnionej – przerobiony na koks. Węgiel kamienny po przetworzeniu jest lepiej przystosowany do spalania, gdyż zawiera mniej wody, siarki i zanieczyszczeń stałych niż węgiel niepoddany obróbce.

 

Poszczególne gatunki węgla różnią się wartością opałową, zawartością popiołu i wielkością bryłek. Węgiel, zarówno w postaci naturalnej, jak i koksu, oferowany jest w kilku gatunkach i granulacji, a im gorsza jest jego jakość, tym niższa wartość opałowa, a wyższa zawartość zanieczyszczeń stałych. Najlepszy jest węgiel I i II klasy.

 

Kocioł pracuje z największą sprawnością, gdy palimy w nim paliwem w bryłkach o określonej wielkości – jest ona ściśle określona i przypisana do konkretnego typu kotła. Powszechnie stosowany węgiel kamienny możemy kupić w postaci ekogroszku (wielkości 0,5–3,2 cm), orzecha (2,5–8 cm) oraz miału (do 2–3 cm).

 

Węgiel składujemy w suchym miejscu, najczęściej w piwnicy.

 

Drewno i inne paliwa roślinne. Drewno jest najstarszym znanym nam paliwem. Dzięki temu, że ciągle się odnawia, będzie dostępne nawet wówczas, gdy wyczerpią się zapasy węgla, oleju i gazu.

 

Wartość opałowa drewna zależy od jego rodzaju: największą wartość opałową ma twarde drewno dębowe i bukowe, niewielką – drewno z drzew iglastych. Odpady z drewna możemy kupić w pobliskim tartaku, stolarni czy zakładzie produkcyjnym. Ważne jest, by było one czyste, bez impregnatów, lakierów itp., bo związki te mogą uszkodzić kocioł, a spalanie ich jest szkodliwe zarówno dla kotła, jak i dla środowiska. Można wykorzystywać dowolne odpady z drewna – trociny, zrębki, korę, wióry. Można też kupować gotowe brykiety lub pelety, suszone (do wilgotności 10%) i pakowane.

Monika Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Kotły na paliwa stałe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!