Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

Co wybrać: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe? W sklepach kuszą rozmaite grzejące rurki albo nawet płyty z marmuru, przecież w ogrzewaniu nie wygląd urządzeń jest najważniejszy, lecz ich skuteczność. A może uda się połączyć jedno z drugim?

Grzejniki ścienne
 (fot. Hörmann)
Gdy już wiemy, czym ogrzewać dom i jaki kocioł nas interesuje, pora na wybór sposobu ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki wpływają na estetykę domu i decydują o komforcie przebywania w ciepłych pomieszczeniach. Mają też wpływ na comiesięczne wydatki na eksploatację domu.

Zanim wybierzemy konkretne modele, zastanówmy się, czy na pewno spełnią one nasze oczekiwania w poszczególnych pomieszczeniach przede wszystkim pod względem funkcjonalnym.

Rodzaje grzejników

Nim dokonamy tego ważnego wyboru, zapoznajmy się najpierw z ofertą rynkową, bo chociaż wydaje się, że mamy mnóstwo różnorodnych grzejników na rynku, to ich wybór ogranicza się do kilku podstawowych grup. Oferowane są bowiem grzejniki wodne: płytowe, konwektory, członowe i dekoracyjne oraz grzejniki elektryczne konwekcyjne i promiennikowe. Zamiast wieszać grzejnik pod oknem, możemy wykonać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.
W jednorodzinnych domach można najczęściej spotkać grzejniki płytoweWystępują one także w wersji z płaską płytą czołową
W jednorodzinnych domach można najczęściej spotkać grzejniki płytowe. (fot. VNH, Buderus) Występują one także w wersji z płaską płytą czołową. (fot. VNH, Buderus)

Chociaż najwyższy komfort cieplny zapewnia ogrzewanie podłogowe, stosowanie grzejników ma także wiele zalet. Grzejniki mają małą pojemność wodną i można przy nich zamontować zawory termostatyczne.

Dzięki temu łatwiej jest nimi sterować niż „podłogówką” – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Gdy do pokoju wejdzie kilka osób i wzrośnie w nim temperatura, zawór termostatyczny zredukuje grzanie, a to oznacza oszczędność energii, a więc mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Podobnie działają grzejniki elektryczne: ich termostaty błyskawicznie reagują na zyski ciepła w pomieszczeniu i obniżają temperaturę grzania.

Grzejniki wodne

Płytowe. Są to najpopularniejsze grzejniki, wykonywane ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody płynącej w instalacji. Jeśli woda grzewcza ma temperaturę około 90°C, o grzejnik można się oparzyć, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

Grzejniki płytowe w wersji bez ożebrowania konwekcyjnego
Grzejniki płytowe w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym
Grzejniki płytowe produkowane są w wersji bez ożebrowania konwekcyjnego (a) lub z ożebrowaniem (b). Grzejniki z ożebrowaniem mają większą powierzchnię grzewczą, a dzięki temu większą moc w porównaniu z grzejnikami bez ożebrowania, ale trudniej jest je utrzymać w czystości

Grzejniki płytowe bez ożebrowania stosuje się głównie w pomieszczeniach, w których trzeba zachować czystość na wysokim poziomie, bo grzejniki takie są łatwe do mycia. Najpopularniejsze w omawianej grupie są następujące grzejniki:
  • jednopłytowe z ożebrowaniem (typ 11),
  • dwupłytowe z pojedynczym (typ 21)
  • lub podwójnym ożebrowaniem (typ 22), najgrubsze z nich grzejniki trzypłytowe z potrójnym ożebrowaniem (typ 33).
Grzejniki płytowe bez ożebrowania mogę być:
  • jednopłytowe (typ 10),
  • dwupłytowe (typ 20),
  • trzypłytowe (typ 30).

 

Monika Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x