Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody drewniane

Schody drewniane wybieramy często nie tylko jako sposób na komunikację między kondygnacjami, ale jako atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza, jeśli umieścimy je w salonie lub w otwartym holu.

Schody drewniane
(fot. Mera)
Schody drewniane są naturalnym wyborem w budynkach drewnianych, ale stosuje się je także w murowanych, zwłaszcza gdy inwestorzy chcą z nich uczynić ozdobę domu. Najpopularniejsze są schody o tradycyjnym wyglądzie, ale coraz częściej spotyka się rozwiązania nowoczesne, a nawet awangardowe.

Umiejscowienie schodów

To, czy schody będą wygodne, zależy od tego, gdzie zostaną usytuowane i ile miejsca na nie przeznaczymy. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową: zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie, a wtedy ważny jest ich kształt i wykończenie.

Jako stały element wnętrza mogą w sposób decydujący zaważyć na stylu i wyglądzie całego pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że drewno – materiał różnorodny, naturalny i efektowny i jednocześnie trwały – jest tak często wybierane do wykonania schodów.

Umiejscowienie schodów ma wpływ na długość korytarzy i holu na każdym piętrze domu. Warto umieszczać schody w centralnym miejscu domu, by było z nich blisko do pomieszczeń. Dzięki temu komunikacja w domu nie będzie wymagała długich korytarzy, lecz będzie ograniczona do niezbędnego minimum.

Szczególnie starannie trzeba dobrać rodzaj i umiejscowienie schodów w małym domu, aby nie zajmowały one zbyt wiele przestrzeni.


Zarówno w dużym, jak i małym domu schody mogą być ważnym elementem wystroju – jeśli zostaną umieszczone w holu wejściowym lub ich część albo całość znajdzie się w salonie.

Warto dobrze przemyśleć, czy bardziej odpowiadać nam będą schody w oddzielnej klatce schodowej, czy też łączące przestrzeń wypoczynkową z przestrzenią komunikacyjną. Oto zalety i wady schodów w obydwu wariantach:

w klatce schodowej:
  • komunikacja między kondygnacjami nie przeszkadza użytkownikom pomieszczeń mieszkalnych,
  • klatka schodowa chroni pomieszczenia od wzajemnego przenikania hałasów,
  • salon jest wydzieloną przestrzenią prywatną, co jest ważne, gdy np. w domu mieszka kilkuosobowa rodzina z nastoletnimi dziećmi zajmującymi pokoje na piętrze (korzystając z klatki schodowej nie krępują rodziców odpoczywających w salonie) lub wielopokoleniowa rodzina – z dziadkami,
  • klatka schodowa ujmuje domowi przestrzenności i może wyglądać jak w hotelu lub w bloku wielomieszkaniowym.
Jeśli wahamy się umieścić schody w salonie tylko ze względu na hałas, można mu zaradzić na kilka sposobów:
  • wybrać ciężkie materiały na ściany pomieszczeń, np. cegłę ceramiczną pełną, cegłę silikatową,
  • zabudować schody fragmentami ścian i pełnymi balustradami,
  • położyć w domu dywany i powiesić zasłony.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Schody drewniane

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x