Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zdrowy i oszczędny dom - Parametry fizyczne materiałów budowlanych

Inwestor próbujący dowiedzieć się czegoś o technologiach i materiałach, z których powstanie jego dom, na początku analizuje ich parametry fizyczne. A właściwie jeden parametr – współczynnik przenikalności cieplnej U, którym chwalą się producenci na pierwszych stronach folderów reklamowych. Jest to swojego rodzaju „wyścig zbrojeń”, polegający na oferowaniu materiałów o coraz mniejszym U – przy czym obecnie „walka” toczy się już na drugim miejscu po przecinku. Jednak to nie jedyny parament, z którym przyszły inwestor powinien się zaznajomić. By budować mądrze, czyli energooszczędnie, powinien poznać również pozostałe.

Izolacyjność cieplna jest wartością raczej zrozumiałą i nie budzącą większych kontrowersji. Żyjemy w czasach ekologii, budynków niskoenergetycznych oraz galopujących cen nośników energii, temat oszczędności jest więc bardzo popularny.

W zasadzie całą sprawę (przynajmniej na potrzeby wstępu do tego artykułu, później okaże się, że wcale nie jest tak prosto) można zamknąć stwierdzeniem, że im niższe U – tym lepiej.

Jeśli jednak przyszły inwestor będzie wystarczająco uważny i dociekliwy, nawet z materiałów promocyjnych producentów dowie się, że istnieją również inne współczynniki, określające parametry materiałów budowlanych. Niektóre są stosunkowo proste. Do tych należy na przykład izolacyjność akustyczna. Wiadomo – im wyższy parametr, tym za ścianą ciszej. Ale już zdecydowanie większy problem może stanowić zrozumienie wartości tego współczynnika – bo np. 55 dB to dużo czy mało?

Inne, zdecydowanie bardziej skomplikowane (przynajmniej teoretycznie), jak na przykład pojemność cieplna, a jeszcze inne niemal mityczne – jak paroprzepuszczalność, o której legendy są już niemal porównywalne do tych o bazyliszkach, rycerzach i obniżkach podatków. Jednym słowem – przyszły inwestor łatwo nie ma.

Ekspert – dr inż. Piotr Kmiecik
współpraca: mgr inż. Mateusz Łagoda

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x