Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi

Ofertę rynkową drzwi można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, jednak parametry te nie mają większego wpływu na sposób montażu. Osadzenie standardowych modeli nie jest zbyt skomplikowane i łatwo pokusić się o wykonanie tego we własnym zakresie. Jednak takiego rozwiązania nie zalecamy. Tym bardziej, że już na etapie zamawiania drzwi można popełnić poważne błędy.

Kompleksowa usługa

Drzwi
(fot. Pol-Skone)
Zamawiając drzwi z montażem, za całą usługę zapłacimy 8%, a nie 23% podatek VAT. Oprócz tego, zarówno na drzwi, jak i usługę dostaniemy roczną gwarancję. Nie musimy też martwić się o transport. Z drugiej strony, jeśli kupujemy tańsze drzwi i potrafimy sami je założyć, korzystniejsze może być zapłacenie wyższego VAT-u. O wykonanie pomiarów najlepiej poprosić firmę, w której zamówimy drzwi, dzięki temu unikniemy pomyłki.

Przygotowanie otworu drzwiowego

Nad wyborem i zakupem drzwi zwykle zastanawiamy się dopiero na etapie prac wykończeniowych, gdy otwory drzwiowe są już gotowe. Jednak na etapie budowy ścian warto dopilnować, by otwory były wykonane starannie i zgodnie z projektem.

Możliwość ich podwyższenia w późniejszym czasie ogranicza nadproże. Podczas montażu okien uda się temu zaradzić, dostosowując dolną część ościeża do wymiaru okna, lecz w przypadku drzwi, z oczywistych względów, nie jest to wykonalne.

Szerokość otworu drzwiowego musi być co najmniej 10 cm większa od szerokości drzwi (modułowe szerokości drzwi to 70, 80, 90 i 100 cm). Jeśli wysokość otworu drzwiowego wynosi 205–210 cm, nie będzie problemu z dopasowaniem standardowych drzwi, choć możliwe jest także nieznaczne skrócenie ościeżnicy i skrzydła, jeśli pozwala na to jego konstrukcja. Od grubości ściany zależy, czy będzie można kupić ościeżnicę stałą (o określonych wymiarach), czy trzeba nabyć droższą – regulowaną (obecnie do drzwi wewnętrznych w 90% przypadków montuje się ościeżnice regulowane, pasujące do każdej grubości muru).

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x