Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, to z efektów działania dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji grzewczej będziemy zadowoleni. Zarówno grzejniki, jak i „podłogówka” występują w wielu wariantach, sztuka polega na tym, by wybrać jak najlepiej pasujący do źródła ciepła, konstrukcji domu i naszego trybu życia. Oczywiście każdy sposób ogrzewania ma swoje szczególne cechy, które warto poznać zanim dokonamy wyboru.

Stalowe grzejniki płytowe

Grzejniki i podłogówka
(fot. Jaga)
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są stalowe grzejniki płytowe – produkowane w bardzo dużym wyborze i w przystępnych cenach. Taki grzejnik to jedna lub kilka płyt grzejnych, wewnątrz których przepływa gorąca woda. Najczęściej grzejnik ma ponadto ożebrowanie konwekcyjne, które poprawia wymianę ciepła z otoczeniem. W efekcie grzejniki płytowe oddają ciepło zarówno przez promieniowanie, jak i konwekcję.

Stalowe grzejniki płytowe przeznaczone są do pracy w instalacjach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, raczej przy stabilnej temperaturze i ciśnieniu wody.

Uwaga! Zwykle montaż grzejników stalowych w instalacji z naczyniem otwartym oznacza złamanie warunków gwarancji i jej utratę.

W instalacji z takimi grzejnikami krąży stosunkowo niewiele wody, bo ich pojemność jest mała. Umożliwia to skuteczne regulowanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach – zarówno za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach, jak i automatyki sterującej pracą kotła. W efekcie dobrze nadają się do instalacji z kotłami gazowymi lub olejowymi, które pracują z układach zamkniętych i pozwalają na precyzyjną regulację temperatury wody. Mogą też pracować z nowoczesnymi kotłami na paliwa stałe – wyposażonymi w podajnik i automatykę, oczywiście pod warunkiem, że będą zabezpieczone zamkniętym, a nie otwartym naczyniem wzbiorczym.

Ze względu na podatność na korozję, nie zaleca się montażu stalowych grzejników płytowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienka czy pralnia. Nie wolno też łączyć bezpośrednio stali i miedzi, bo na styku tych metali powstaje ogniwo elektryczne i stal szybko koroduje. W związku z tym trzeba stosować specjalne przekładki izolacyjne, a do wody warto dodać środek zapobiegający korozji (inhibitor).

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x