Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

W salonie kominek z płaszczem wodnym wygląda tak samo, jak każdy inny. Jednak technicznie to właściwie kocioł na drewno, tyle, że w ładnej obudowie i z dużą szybą, za którą widać ogień. W związku z tym, sposób jego montażu wymaga spełnienia pewnych warunków, związanych z bezpieczeństwem, i trzeba umiejętnie połączyć go z resztą instalacji grzewczej.

Kominki
(fot. Spartherm)
Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jednak może być dobrym uzupełnieniem instalacji z kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. By ogrzewanie było efektywne, trzeba rozprowadzić ciepło po całym domu. Są na to dwa sposoby: system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, współpracujący z „klasyczną” instalacją centralnego ogrzewania z obiegiem ciepłej wody. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami przedstawiamy w tabeli. W poprzednim numerze omówiliśmy DGP, tym razem zajmiemy się kominkami z płaszczem wodnym.

Płaszcz wodny

Wkłady kominkowe mogą być wykonane w różny sposób, jednak zasada działania jest zawsze ta sama. Wkład zawiera wymiennik ciepła, umieszczony zwykle nad paleniskiem. Nośnikiem ciepła jest woda, która krąży pomiędzy wymiennikiem a resztą instalacji (grzejnikami). Taki kominek może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Kominki z płaszczem wodnym upowszechniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat i są postrzegane jako urządzenia pozwalające obniżyć koszty ogrzewania domu. Wszystko dlatego, że drewno, choć zdecydowanie droższe niż kilka lat temu, to i tak jest tanie w porównaniu z gazem płynnym, czy olejem opałowym. Jednak kominki nie są pozbawione wad. Pracują podobnie jak kotły na drewno, co wiąże się z koniecznością częstego dokładania opału, usuwania popiołu, czyszczenia wkładu i komina.

Bezpieczeństwo

Kominek z płaszczem wodnym wymaga zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody (jej zagotowaniem się) i wzrostem ciśnienia w układzie. W przeciwnym razie, może dojść nawet do rozerwania wkładu kominka.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x