Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Wiosną i latem taras pełni funkcję dodatkowego salonu. Jest to miejsce, gdzie latem chętnie wypijamy poranną kawę, odpoczywamy po pracy, a w weekendy organizujemy biesiadne grillowanie. By nic nie zakłócało wypoczynku na tarasie, pięknych widoków na ogród i delektowania się zapachami kwiatów, warto zadbać o jego fachowe wykonanie. Usterki bowiem mogą okazać się trudne do naprawienia bez konieczności wykonania tarasu od nowa.

Taras na gruncie
(fot. Bruk-Bet)

Najbardziej popularny i najłatwiejszy do wykonania jest taras ziemny, który całą swoją powierzchnią spoczywa na gruncie. Podobnie jak inne zewnętrze elementy domu, w ciągu roku podlega zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak: słońce, deszcz, śnieg.

Nie ma z nimi większych problemów, gdy na działce jest grunt piaszczysty. Jeśli jednak wokół domu jest glina, tarasowi grożą wysadziny mrozowe, wskutek których konstrukcja tarasu może pękać, a wtedy jego posadzka niszczeje i odpada.

Najlepiej z zadaszeniem

Taras na gruncie powinien mieć dach przynajmniej nad fragmentem płyty, inaczej podczas wypoczynku na nim będzie nam przeszkadzać słońce, upał i deszcz. O zadaszeniu warto pomyśleć już podczas projektowania domu, by pasowało do dachu i stylistyki całego budynku. Zadaszenie stałe najczęściej tworzy strop budynku (w przypadku tarasu we wnęce lub w narożniku), wysunięty okap dachu, podcień. Może być oparte na niezwiązanej z budynkiem, osobnej konstrukcji.

Niestety ma poważną wadę – zacienia przyległe do tarasu wnętrza. Tam, gdzie może to być uciążliwe, lepiej zastosować więc zadaszenie z przezroczystych płyt z poliwęglanu lub ze szkła. Można też zdecydować się na zadaszenie częściowe lub zamontować zadaszenie sezonowe, np. sterowaną automatycznie markizę, którą w razie potrzeby można zwinąć, a na zimę zdemontować i schować do garażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x