Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Coraz więcej jest domów, w których można go zobaczyć. Gospodarze zwykle mówią, że jest cichy, wygodny, a przede wszystkim przyjazny alergikom. Owszem, kosztuje więcej niż tradycyjny, ale inwestować można etapami.

Odkurzacz centralny
(fot. Husky)
Wynaleziono go w połowie ubiegłego wieku. W Polsce centralne odkurzacze pojawiły się na rynku w początkach lat 90. i od tego czasu stały się tak popularne, że nie uważa się już ich za luksus: są standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Przez te dwadzieścia lat producenci udoskonalali elementy systemu, a instalatorzy poznawali fach. To konkurencja sprawiła, że na rynku jest coraz więcej modeli odkurzaczy, elementów wyposażenia ułatwiających sprzątanie, a producenci prześcigają się w promocjach i rabatach, oferując fachowe doradztwo i pomoc w projektowaniu i doborze instalacji. W reklamach zadbane panie w butach na wysokich obcasach pokazują, że sprzątanie odkurzaczem centralnym to sama przyjemność. Lukrowane obrazki lepiej traktować z dystansem, ale trzeba przyznać, że jest to rzeczywiście wygoda.

W nowo budowanym domu odkurzacz centralny można instalować etapami, o czym piszemy w punkcie o instalacji. Zobaczmy zatem, z czego składa się taki system i jaka jest oferta rynkowa.

Elementy systemu

Jednostka centralna
To najważniejsza część instalacji, zawierająca urządzenie ssące. Ma zazwyczaj kształt walca i jest przystosowana do zawieszenia na ścianie. Odpowiednim miejscem na nią jest suche i przewiewne pomieszczenie gospodarcze: kotłownia, piwnica, garaż. Najlepiej jednostkę zawiesić około 70 cm od podłogi, tak by był do niej swobodny dostęp (jeśli domownicy są wysocy, można trochę wyżej) i około 30 cm od ściany i sufitu (żeby silnik był dobrze chłodzony).

Pomieszczenie powinno być oddalone od miejsc, w których spędzamy wolny czas lub pracujemy, aby nie docierały do nas hałasy związane z pracą jednostki centralnej. Mniej zalecanym miejscem na jej zainstalowanie jest pomieszczenie na wyższej kondygnacji, np. strych, z tego względu, że jednostka centralna umieszczona powyżej przebiegającej instalacji musi mieć większą moc niż to wynika z parametrów instalacji. Inaczej po wyłączeniu odkurzacza, zanim silnik się zatrzyma, czas na podniesienie większych zanieczyszczeń, np. kamyków, grudek ziemi, do góry może być za krótki.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x