Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Większość nowo budowanych domów ma piętra lub użytkowe poddasza. Prowadzą na nie schody, które mogą mieć różną konstrukcję i kształt. To, gdzie zostaną one zlokalizowane i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ich funkcję komunikacyjną, ale i estetyczną.

Schody wewnętrzne
(fot. Schody Prudlik)
Schody wewnętrzne możemy podzielić ze względu na konstrukcję, kształt i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Konstrukcja ma wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów. Wybierając ją, powinniśmy kierować się własnym gustem, ale także względami praktycznymi. Schody płytowe, wykonane z żelbetu, robi się na etapie budowy domu, a później je wykańcza. Konstrukcja wspornikowa charakteryzuje się tym, że schody osadza się w murze, na podpierającej stopnie belce nośnej lub na pionowym słupie (schody kręcone). Schody modułowe są połączone elementami konstrukcyjnymi i opierają się tylko na podłodze i stropie, zaś schody policzkowe cechują się tym, że stopnie zamontowane są między dwoma skrajnymi belkami nośnymi.

Kształt schodów często uwarunkowany jest konstrukcją budynku. Najbardziej popularne są schody dwubiegowe ze spocznikiem (bezpieczne i wygodne). Schody mogą być także proste jednobiegowe (często prowadzą na strych lub do piwnicy), zabiegowe (zajmują mało miejsca), kręcone (polecane do małych pomieszczeń), wachlarzowe (łagodne i efektowne) oraz mieszane – w części proste, w części zabiegowe, co tworzy dość ciekawy efekt.

Materiał, z jakiego zrobione są schody, powinien współgrać z wystrojem wnętrza. Najczęściej w domach robi się płytowe schody żelbetowe, które później wykańcza się drewnem, kamieniem lub gresem. Popularne są także schody drewniane i metalowe. Oczywiście producenci, dla lepszego efektu wizualnego, często łączą te materiały, dodając do nich m.in. tworzywo sztuczne i szkło. Schody mogą być pełne z podstopnicami lub ażurowe.

Jakie schody do jakiego domu?

Rodzaj schodów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. Mogą one być proste i skromne, ale także wystawne – ciężkie, drewniane z rzeźbioną balustradą. Schody w kształcie spirali sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, można zrobić schody proste, dwubiegowe ze spocznikiem i niskimi, szerokimi stopniami (są one najbardziej funkcjonalne). Schody zabiegowe w nietypowym kształcie dodadzą naszemu domowi oryginalności i niepowtarzalnego charakteru. Duże znaczenie dla wystroju wnętrza ma także to, z czego schody są wykonane. Najbardziej uniwersalne, ale też niestety najdroższe, jest drewno, które pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Schody metalowe i szklane, niekiedy podświetlane diodami LED, znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Znaczenie ma także konstrukcja stopni i balustrad – schody ażurowe (bez podstopnic) dodają wnętrzom lekkości, nie dzieląc ich optycznie, zabudowane z ozdobną balustradą tworzą klimat luksusu.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x