Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013

Posadzki

Wykończenie posadzek ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność domu. Ich jakość i komfort użytkowania wynikają nie tylko z materiału, jaki wybiorą właściciele. Wiele zależy od fachowej wiedzy, doświadczenia oraz staranności wykonawców. Również tych, którzy przygotowywali podkład pod posadzki. Kilku właścicieli opowiedziało nam, w jaki sposób dobierali wykończenia posadzek w swoich domach i jak się one sprawdzają. Oto ich praktyczne uwagi i spostrzeżenia.

POSADZKI Z DREWNA

To najpopularniejszy i najstarszy rodzaj posadzek. Podłogi z litego drewna można użytkować przez lata, poddając je wielokrotnej renowacji (przez cyklinowanie). Dawniej wykonywało się je tylko z krajowych gatunków drewna, zarówno drzew liściastych (np. z dębu, jesionu), jak i iglastych (z sosny, świerka, jodły, modrzewia). W domach królowały podłogi z litych desek oraz wszelkiego rodzaju parkiety i mozaiki. Obecnie asortyment materiałów podłogowych powiększono o wyroby z rozmaitych gatunków drewna egzotycznego. Wykorzystuje się surowiec niemal z całego świata. Mimo wysokiej ceny, stanowi poważną konkurencję dla drewna krajowego, ponieważ jest od niego bardziej trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na wodę i wilgoć.

 

Podłogi z desek. Deski z drewna krajowego mają szerokość 10–12 cm, długość nawet do 4–5 m i grubość 22–32 mm. Łączy się je na pióro i wpust. Tradycyjnie deskami wykańcza sie podłogi na legarach – niskich belkach ułożonych na stropie. Pod legarami układa się pasy izolacji przeciwwilgociowej, a na nich pasy izolacji akustycznej. Posadzka z desek wymaga wentylowania, dlatego przy ścianach pozostawia się szczeliny. Deski z drewna egzotycznego są o połowę krótsze (do 2 m) od desek produkowanych w kraju. Podobnie jak parkiet, mają wszystkie boki profilowane na wpust i pióro, dlatego noszą nazwę desek parkietowych.

 

Parkiety. Do wyrobu typowego parkietu, oznaczonego symbolem P2 – z deszczułek o wymiarach: dł. 25–50 cm, szer. 4–8 cm i gr. 16–22 mm, najczęściej używa się twardych gatunków drewna – dębu, buku, jesionu. Deski parkietowe z drewna egzotycznego mają, jak już wcześniej wspomniano, długość nawet do 2 m, natomiast szerokość do 15 cm. Bez względu na pochodzenie drewna, deszczułki montuje się do podkładu klejem. Można to też zrobić na lepik, jednak ta metoda powoli odchodzi do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym klejom dyspersyjnym. Parkiet dwuwarstwowy, nazywany finish parkietem lub duoparkietem, można układać na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa nośna to listewki leżące poprzecznie do warstwy wierzchniej.

 

Parkiet przemysłowy (sztorcowy) to ułożone na sztorc wąskie deszczułki z litego drewna o szerokości 8–10 mm i grubości 22 mm. Taki sposób wykończenia posadzki jest obecnie bardzo modny.

Lilianna Jampolska
fot. Fels-Werke (Fermacell)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!