Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Najprostszy wariant remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej to zastąpienie starych rur i przyborów sanitarnych nowymi. Jednak często chcemy także zmienić ich lokalizację, zaadaptować jakieś pomieszczenie na nową łazienkę albo zmienić sposób przygotowywania ciepłej wody.

Stare na nowe

Wymiana rur instalacji wod-kan to po prostu konieczność, gdy stare są skorodowane, „zarośnięte” kamieniem lub zapychane zanieczyszczeniami. Problem korozji dotyczy przede wszystkim rur stalowych. Ich trwałość jest bardzo różna – od kilku do kilkudziesięciu lat – w zależności od składu wody.

Zdecydowanie rzadziej korodują rury miedziane. Najczęściej przyczyną jest kwaśny odczyn pH wody (poniżej 7). Jeśli woda z naszego ujęcia ma niski odczyn pH, to rur miedzianych nie należy stosować.

Rury z tworzyw sztucznych nie są podatne na korozję. Najczęstsze uszkodzenia to zwężenie przekroju w miejscu wadliwie wykonanych połączeń albo ich rozszczelnienie. Jeśli nowe rury jedynie układamy w miejscu starych, to wymiana nie jest trudna, o ile pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Wynikają one z odmiennych cech starych i nowych materiałów.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wavin

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x