Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Meble ogrodowe

W Polsce biesiadowanie ma długą tradycję, lubimy spotkać się przy grillu lub ognisku. W miesiącach letnich to właśnie taras z wygodnymi meblami ogrodowymi lub altana obrośnięta pnączami skupia życie rodzinne i towarzyskie. Warto zatem włożyć nieco wysiłku w ciekawe urządzenie tej przestrzeni.

Mała architektura – czyli główne elementy wyposażenia ogrodu

Ogrodowe budowle i akcesoria służą wygodzie użytkowników, zdobią ogród, a niekiedy pomagają w modelowaniu terenu, umacniając skarpy. Mają wspólną nazwę – mała architektura. Określenie to najczęściej stosuje się w odniesieniu do altan, pergoli, trejaży, mostków, murków i kaskad, ale dotyczy ono także oczek wodnych i strumyków, grilli stacjonarnych, rzeźb, latarni, ławek, a nawet nawierzchni utwardzonych. Popularne są gotowe produkty systemowe, kupowane w supermarketach budowlanych czy centrach ogrodniczych – umożliwiają szybkie wykonanie małej architektury z oszlifowanych i zaimpregnowanych elementów, gotowych do montażu za pomocą dołączonych gwoździ czy wkrętów.

Altany i pawilony
Altany pełnią rolę pokoju na świeżym powietrzu – można wstawić do nich meble, spożywać posiłki i wypoczywać wśród roślin, niezależnie od pogody. Są to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej drewniane z ażurowymi ścianami, obrośnięte pnączami. Mogą być też częściowo murowane i mieć solidny fundament, drzwi wejściowe i oszklone okna. Dach bywa płaski (najprostszy do wykonania, ale niezbyt efektowny), dwuspadowy albo sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt). Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje gotowych altan – w pełni ażurowe lub przypominające małe domki.

Uproszczoną formą altany jest pawilon ogrodowy – konstrukcja wolno stojąca, nieprzytwierdzona na stałe do podłoża. Głównym elementem tej budowli są zwykle kratownice drewniane, na których wspiera się lekkie zadaszenie.

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x