Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras

Taras rozpościera się na granicy domu i ogrodu, jest więc integralnym elementem obu tych przestrzeni i musi do nich pasować. Warto poświęcić uwagę oraz odpowiednio dużo środków finansowych na jego solidne zbudowanie i wyposażenie, ponieważ wynika z nich jakość późniejszej eksploatacji. Nasi rozmówcy ocenili zbudowane przez siebie tarasy, pokazując nam ich zalety i wady.


Jakość użytkowania tarasu wynika z wielu rozmaitych czynników, takich jak: lokalizacja, wielkość, kształt, zadaszenie, technologia budowy, sposób i staranność wykończenia, wreszcie – odpowiednie wyposażenie. Wszystkie elementy są równie ważne dla późniejszego korzystania z „salonu pod chmurką”, więc żadnego z nich nie można zaniedbać.

LOKALIZACJA I WIELKOŚĆ

Planowanie. W najlepszej sytuacji są ci właściciele, którzy zamawiają projekt domu pod indywidualne potrzeby i posiadaną działkę. Mają możliwość optymalnego dopasowania tarasu do: układu pomieszczeń w budynku, stref w ogrodzie, orientacji względem stron świata, ukształtowania terenu, drzew rosnących na posesji. Właściciele, realizujący katalogowy projekt budynku, rzadko mają aż tak duże pole manewru i muszą przyjąć wyznaczoną przez autora projektu lokalizację tarasu. Planując ją, przykłada się wagę do bezkolizyjnej i możliwie krótkiej komunikacji na linii strefa dzienna – taras.

Zwyczajowo umieszcza się go przy salonie lub jadalni, które najczęściej skierowane są w stronę wypoczynkowej części posesji i mają ładne widoki na ogród. Właściciele większych domów i działek często urządzają dodatkowy mniejszy przy kuchni lub sypialni. Funkcję tarasu przejmują niekiedy ganki przy głównym wejściu do budynku. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli dom z gankiem-tarasem nie znajduje się w pobliżu drogi lub sąsiedztwa, tylko w głębi dużej działki, ewentualnie za pełnym ogrodzeniem lub gęstą zielenią.

Podczas indywidualnego projektowania domu lub wybierania projektu z katalogu, należy zdecydować o sposobie zadaszenia tarasu. Na pewno powinien mieć zadaszenie stałe lub sezonowe (np. w postaci rozsuwanej markizy), przynajmniej nad tą częścią płyty, na której są meble. Inaczej podczas deszczu zamokną albo odwrotnie – w słoneczne dni zabraknie nad nimi cienia. Stałą osłonę może zapewnić okap dachu, podcień. Inny rodzaj stałego zadaszenia stanowią konstrukcje niezwiązane z budynkiem.

Mogą mieć pełny dach, wykonany z tego samego materiału co pokrycie domu, lub dach przezroczysty, np. z płyt hartowanego szkła lub poliwęglanu. Właściciele domów chętnie stosują dach przezroczysty, ponieważ nie zacienia przylegających do tarasu wnętrz. Zadaszenie sezonowe w postaci markizy wymaga odpowiedniego przygotowania murów.

Lilianna Jampolska
fot. Pozbruk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x