Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja, czyli wymiana powietrza

Wentylacja może być różnego rodzaju, a przy tym mniej lub bardziej skuteczna. Ale w każdym budynku jakaś jest. Z racji powszechności mogłoby się wydawać, że przynajmniej ogólne zasady jej działania powinny być wszystkim doskonale znane. W rzeczywistości okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Stan wiedzy o podstawach działania wentylacji prześledźmy na podstawie dyskusji o wentylacji kotłowni.


Czy w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego, jest konieczna wentylacja grawitacyjna w kotłowni? Komin kotła współosiowy wyprowadzony ponad dach.

W odpowiedzi jeden z użytkowników, zresztą zawodowo związany z ogrzewnictwem, szczegółowo objaśnił, dlaczego wentylacja jest niezbędna, nawet jeśli kocioł ma zamkniętą komorę spalania i nie pobiera powietrza z pomieszczenia.

Ilość powietrza odprowadzonego z pomieszczenia jest równa ilości powietrza doprowadzonego. W przypadku instalowania w pomieszczeniu gazowego urządzenia grzewczego z otwartą komorą spalania; np. kocioł c.o., przepływowy ogrzewacz wody itp., nawiew powinien być powiększony o wielkość strumienia powietrza potrzebną do spalania.
Urządzenie z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz, tak więc niepotrzebne jest dodatkowe powietrze.
(…) Rozsądek dyktuje wykonanie wentylacji – zawsze może nastąpić rozszczelnienie instalacji gazowej i niekontrolowany wypływ gazu do kotłowni.
Kocioł może kiedyś się zepsuć, a pomieszczenie szczelnie „opakowane” nie pozwoli uciec zanieczyszczeniom.
Pomieszczenia, w których zainstalowane są kotły, są zazwyczaj małe i bardzo gorące. Brak wentylacji powoduje przegrzewanie się wszystkiego, dużą wilgotność, w razie np. umiejscowienia pralni w tym samym wnętrzu, lub (co najgorsze) pojawienie się grzyba w narożnikach ścian.


Inny jasno i prosto podsumował całą sprawę, dotykając istoty działania każdej wentylacji. To przecież wymiana powietrza, która jest zapewniona, jeśli mamy jego dopływ i wypływ.

Przepisy wymagają, aby takie pomieszczenie posiadało wentylację, czyli musi mieć wlot i wylot powietrza.
Dozwolony jest każdy rodzaj wentylacji – niezależnie od „napędu”, czy też sposobu (wywiewna, nawiewna, zrównoważona).
Jednak przepisy wymagają, aby powietrze usuwane nie przechodziło przez pomieszczenia „czyste”.


I na tym dyskusja powinna się zakończyć, bo wszystko, co istotne zostało już powiedziane. Jednak Internet ma to do siebie, że każdy może napisać, co mu się żywnie podoba. A fakt, że ktoś się wypowiada, nie znaczy wcale, że ma jakiekolwiek pojęcie o sprawie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Istpol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x