Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Sauna

Budując dom, każdy wyznacza sobie określone priorytety, zarówno w kwestii wydatków ponoszonych przy inwestycji, jak i w odniesieniu do elementów wyposażenia. Trudno na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych myśleć np. o saunie w domu. Ale choć trudno, to na pewno warto!


Najlepiej przewidzieć saunę już na etapie projektu domu. Można wówczas uwzględnić w nim oddzielne pomieszczenie na saunę lub zaprojektować jedną z łazienek właśnie w tym celu. Jeśli jednak dom już stoi, a my nie przewidzieliśmy w nim sauny, to nic straconego. Nawet w starym budynku można urządzić wspaniałe miejsce relaksu z sauną w roli głównej. O tym, jak to zrobić, radzimy w tym artykule. Jego treść wzbogaciliśmy o komentarz eksperta i wieloletniego praktyka, Marka Brodackiego, właściciela firmy produkującej i montującej sauny, a także o doświadczenia użytkowników saun.

Dobry czas

Najkorzystniej zaplanować pomieszczenie na saunę na etapie projektu. Nie musimy od razu inwestować w jego wyposażenie, może ono pozostać puste i czekać na lepszy moment. Ważne jednak, aby miało własną wentylację i doprowadzone zasilanie elektryczne. Kabin sauny fińskiej nie podłącza się nigdy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego tego wnętrza. Sauny wyposażone są we własny system wentylacyjny (powietrze dostaje się przez otwór w dolnej części kabiny, a wydostaje z niej specjalnym kanałem wentylacyjnym w górnej części. Następnie powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia kanałem wentylacji grawitacyjnej).

 

Żeby zapewnić cyrkulację powietrza wokół kabiny, należy zachować przynajmniej 30 mm odstęp między ścianą pomieszczenia a ścianą kabiny.

 

Uwaga! Dodatkowe urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie czy zegary, powinny mieć oddzielny obwód. Instalację elektryczną należy rozprowadzać przy użyciu specjalnych, silikonowych przewodów elektrycznych, odpornych na działanie wysokiej temperatury.

 

Ponadto w podłodze (w miejscu przeznaczonym na kabinę) warto zaplanować odpływ wody. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy zwolennikami kąpieli parowej, podczas której na posadzce zbiera się sporo wody.

 

Uwaga! W odpływie należy uwzględnić syfon, który uniemożliwi zasysanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Emilia Rosłaniec
fot. Klafs

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!