Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem w miejsce zwykłej… To pokusa, która przy obecnym tempie życia, coraz częściej zaprząta głowę inwestorom. Kiedy i jak zastąpić starą wannę nowoczesną z hydromasażem? Czy istnieją jakieś ograniczenia, które mogą zablokować nasze marzenia? O tym wszystkim piszemy w artykule, uzupełnionym o porady eksperta.


Plan wymiany zwykłej wanny na wannę z hydromasażem można zrealizować wtedy gdy łazienka, w której urządzenie ma być zainstalowane ma przynajmniej 5 m2 i dobrą wentylację. W przypadku braku lub źle zaprojektowanej wentylacji może dochodzić do nadmiernego wzrostu poziomu wilgoci, a tym samym kondensacji pary wodnej, to z kolei może skutkować zaparowywaniem okien i tworzeniem się pleśni i grzybów.

W pomieszczeniu przeznaczonym na wannę z hydromasażem istotne jest również zapewnienie odpowiedniego zasilania i podłączenia do kanalizacji.

Instalacja elektryczna. Doprowadzenie energii elektrycznej do systemu z hydromasażem musi być wykonane w układzie TN-S czyli przewodem trójżyłowym z odrębnymi żyłami: fazową (L), neutralną (N) oraz ochronną (PE). Jeśli instalacja w domu jest starego typu, wykonana przewodami dwużyłowymi, ze wspólną żyłą N i PE (PEN), to elektryk z uprawnieniami powinien wykonać nowy obwód, dokonując zmiany układu instalacji w tablicy rozdzielczej.

Obwód zasilający hydromasaż musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowoprądowym oraz różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym zadziałania (czułości) do 30 mA.

Istotnym elementem całej instalacji jest miedziany przewód wyrównujący potencjały (uziemienie) o przekroju 4 mm2. Mocuje się go w wyznaczonej części stelaża wanny.

Podłączenie do kanalizacji. Wanna z hydromasażem nie wymaga specjalistycznych rozwiązań wodno-kanalizacyjnych. Ważne jednak, aby podłączenie wykonać z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu tak, aby możliwe było całkowite odprowadzenie wody oraz osuszenie przewodów po zażyciu kąpieli. Gdy ciśnienie robocze w instalacji wodnej przekracza 6 bar, trzeba dodatkowo zastosować reduktor.

Emilia Rosłaniec
fot. Kaldewei

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x