Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Energia odnawialna i dopłaty

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Prosument, czyli kto?

Co różni prosumenta od konsumenta? Konsument jest bierny, jedynie wykorzystuje dostarczane mu dobra. Prosument zaś nie tylko jest odbiorcą, ale i wytwórcą. Produkuje na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki sprzedaje. Ponadto prosument jest aktywniejszy, także w tym sensie, że jest bardziej świadomym i zainteresowanym uczestnikiem całego procesu obrotu danym towarem. W przypadku programu Prosument, uruchamianego właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chodzi przede wszystkim o produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych.

 

Osoba, która zechce zostać prosumentem – produkować energię elektryczną – może liczyć na preferencyjny kredyt z dotacją (bezzwrotną zapomogą). Kredyt może pokrywać nawet 100% kosztów inwestycji, dotacja zaś ma wynosić do 40% kwoty kredytu.

 

Ze wsparcia w ramach programu Prosument będą mogli skorzystać inwestorzy indywidualni, dysponujący nieruchomością – budynkiem jednorodzinnym (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste itd.) oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym artykule skupimy się na budownictwie jednorodzinnym.

 

Przedsiębiorstwa (firmy) zostały z programu wyłączone. I tu ważne zastrzeżenie – w budynku możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale przynajmniej połowa obiektu musi być budynkiem mieszkalnym.

 

Wsparcie w ramach programu dana nieruchomość może otrzymać tylko raz. Nie będziemy mogli skorzystać z niego ponownie, jeśli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że chcemy instalację rozbudować (choćby zwiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych). Także, jeśli kupimy dom, w którym wykonano taką instalację, nie będziemy mogli już wystąpić o wsparcie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Monier (Braas)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!