Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Akcesoria dachowe

Wybór dachu to dla większości inwestorów głównie decyzja o rodzaju pokrycia dachowego. Konstrukcja, a tym bardziej elementy wykończeniowe nie budzą zwykle wielkiego zainteresowania. A to błąd, bo np. wadliwe uszczelnienie albo źle ułożona folia wstępnego krycia może spowodować, że po kilku latach dach będzie nadawał się do remontu. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego podpowiadamy, na jakie akcesoria dachowe warto zwrócić baczną uwagę.


Dopracowanie szczegółów dachu ma znaczenie zarówno techniczne, jak i estetyczne. Z oczywistych względów nikt nie będzie zadowolony z wadliwego, np. przeciekającego poszycia. Ale i brzydki wygląd odczujemy boleśnie – dach ma ogromny wpływ na obraz całego domu, a poza tym niemało trzeba na niego wydać.

Dachówki specjalne

Gdy już upatrzymy sobie jakąś dachówkę, to zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, jakie akcesoria – specjalne dachówki – producent oferuje w ramach tego samego wzoru i koloru. Z gąsiorami i dachówkami szczytowymi (do wykończenia krawędzi przy ścianach szczytowych) raczej nie powinno być problemów, ale już zakup połówkowych dachówek szczytowych, trójników do gąsiorów i dachówek wentylacyjnych może być kłopotliwy. Jeszcze skromniejsza, obejmująca tylko kilka wzorów z gamy modelowej, jest oferta kominków do zwięczenia pionów kanalizacyjnych, czy tzw. dachówek antenowych.

 

Zawsze warto zapoznać się z katalogami wytwórców, bo czasem nawet dekarze nie wiedzą, że w danym wzorze można kupić np. przezroczyste dachówki z tworzywa sztucznego, służące do doświetlenia strychu.

 

Listę potrzebnych elementów dodatkowych warto zrobić zawczasu, także z tego względu, że jedna dachówka specjalna potrafi kosztować drożej niż 1 m2 (kilkanaście sztuk), dachówek podstawowych.

 

Szczególnie w skomplikowanych, wielopołaciowych dachach, koszt dodatkowych elementów może być bardzo wysoki. Alternatywą są obróbki blacharskie, ale blacha to zawsze „ciało obce” wśród dachówek. Zwykle wygląda gorzej i jest mniej trwała. Ponadto obróbki blacharskie często wcale nie są tanie, ze względu na dużą pracochłonność.

Jarosław Antkiewicz
fot. DQM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!