Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Blaty kuchenne

Najbardziej wyeksponowanym i najczęściej wykorzystywanym miejscem w każdej kuchni jest blat. Powinien on nie tylko komponować się z wystrojem wnętrza, ale także być trwały i funkcjonalny. Obecnie producenci mają w swojej ofercie wiele rodzajów blatów kuchennych, różniących się zarówno wyglądem i właściwościami, jak i ceną.


Blat w kuchni powinniśmy dobierać zawsze do charakteru pomieszczenia, a zwłaszcza stylu i kolorystyki szafek. We wnętrzach nowoczesnych blaty i szafki często ze sobą kontrastują. Ważny jest również sam materiał. Jeśli chcemy postawić na elegancję, warto pomyśleć o blacie z kamienia, konglomeratu lub szkła, we wnętrzu przytulnym, o rustykalnym charakterze świetnie sprawdzi się natomiast blat drewniany lub imitujący drewno.

 

Warto pamiętać, że materiał, z jakiego zrobiony jest blat ma wpływ na jego walory użytkowe. Dlatego dokonując wyboru, powinniśmy zastanowić się, jak dużo czasu spędzamy przy blacie kuchennym. Wybierając konkretne rozwiązanie warto także brać pod uwagę wielkość i układ blatu. Jeśli ma on być nieduży i w miarę prosty, można zdecydować się na droższy materiał.

Blaty z laminatu

Blaty kuchenne wykonane z płyty laminowanej zwykle mają szerokość 60 cm i są dostępne w dwóch standardowych grubościach: 2,8 cm i 3,8 cm. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, to jego wypełnienie stanowi trudnopalna płyta wiórowa lub płyta MDF. Od spodu producenci często stosują folię przeciwprężną, wzmacniającą konstrukcję i przeciwdziałającą wnikaniu wilgoci. Zewnętrzna płaszczyzna płyty pokryta jest laminatem, który składa się z kilku warstw utwardzonych i zaimpregnowanych specjalnymi żywicami.

 

Dobrze, jeśli blat pokryty jest mocno sprężonym laminatem HTL (High-Pressure Laminate), który ma większą odporność na zarysowania. Wierzchnią jego warstwę stanowi specjalnie utwardzony dekor. Blaty laminowane występują w ogromnym wy- borze kolorów i wzorów. Mogą imitować bardziej szlachetne materiały, jak kamień czy drewno. Są oferowane w wersji błyszczącej, matowej lub półmatowej, o gładkiej lub chropowatej strukturze. Niektóre blaty laminowane pokryte są jeszcze powłokami antybakteryjnymi.

 

Blaty laminowane mają bardzo dużo zalet. Można je łatwo przycinać i łączyć, pamiętając jednak o wypełnianiu szczelin silikonem. Są odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie UV, parę wodną, detergenty, zabrudzenia, uderzanie, ścieranie. Choć sam laminat jest twardy i niewrażliwy na działanie wody, blatu nie powinno się wykorzystywać w charakterze deski do krojenia oraz specjalnie zadbać o miejsca przycięć, zwłaszcza w sąsiedztwie zlewozmywaka czy zmywarki. Przy zlewozmywaku warto zastosować na przykład folię ochronną, zabezpieczającą przed wilgocią niepokryte laminatem krawędzie. Choć większość laminatów jest odpornych na działanie temperatury do 150°C, lepiej na dłużej nie stawiać na blacie gorących garnków czy patelni. Warto pamiętać, że uszkodzonego laminatu nie da się już naprawić, co stanowi chyba najpoważniejszą wadę tego rozwiązania.

Tomasz Wojciuk
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!