Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Technologia stawiania ścian oraz dobrane do niej materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat decydują o trwałości, ciepłochronności, zdolności akumulowania ciepła, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. W trakcie budowy wpływają natomiast na czas, pracochłonność i koszt wzniesienia przegród. Jaką technologię i materiały wybrali nasi Czytelnicy i jak je oceniają z perspektywy kilku, albo kilkunastu lat?


Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane przegrody zewnętrzne – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta domów powstaje w innej technologii, m.in.: szkieletowej, prefabrykowanej lub z bali.

POŻĄDANE PARAMETRY ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH

Ściany zewnętrzne powinny spełniać wiele zadań i charakteryzować się odpowiednią:

Ciepłochronnością, czyli izolacyjnością termiczną, od której zależą późniejsze koszty ogrzewania budynku. Określa ją wartość współczynnika przenikania ciepła U. Od 1 stycznia 2014 r. jego maksymalna wartość to 0,25 W/(m2·K).

Wytrzymałością. Ściany domów jednorodzinnych przenoszą o wiele mniejsze obciążenia niż ma to miejsce w dużych obiektach, jednak i tu występują miejsca szczególnie obciążone, np. wąskie filary między oknami, nadproża i wieńce.

Dlatego wykonuje się je najczęściej z betonu zbrojonego, czyli materiału solidniejszego niż reszta przegrody. W trakcie wybierania materiałów na ściany, warto uwzględnić jeszcze inny aspekt wytrzymałości, mający ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu – możliwość i ewentualnie sposób zawieszania na nich ciężkiego sprzętu domowego, np. szafek kuchennych. Na ścianie wzniesionej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego trzeba będzie używać specjalnych kołków, podczas gdy do ścian z materiałów pełnych o dużej wytrzymałości (z pełnej cegły lub betonu, silikatu) – zwykłych kołków rozporowych.

Izolacyjnością akustyczną. Specjaliści zalecają dążenie do osiągnięcia izolacji akustycznej ścian na poziomie RA2 = 48–51 dB. Rekomendują wzniesienie trójwarstwowych, albo dwuwarstwowych (ocieplonych metodą lekką suchą) ścian zewnętrznych, jeśli dom stawia się w pobliżu lotniska, linii kolejowej, ruchliwej drogi, obiektów przemysłowych lub po prostu w mieście. Takie ściany dają bowiem najlepszą ochronę przed hałasem.

Lilianna Jampolska
fot. Izodom 2000

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x