Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Dawniej schody wewnętrzne umieszczano w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w osobnym holu lub korytarzu. Od kilkunastu lat modnym rozwiązaniem są schody ulokowane w salonie. Większość naszych rozmówców korzysta właśnie z takich schodów. Jak je oceniają w codziennej eksploatacji? Ich opinie na ten temat oraz wszelkie doświadczenia z budowy, wykańczania i użytkowania schodów – zamieściliśmy poniżej.


Autorzy projektów domów jednorodzinnych, zgodnie z obecną modą i zapotrzebowaniem większości klientów, ograniczają przestrzenie komunikacyjne. Najczęściej lokalizują wewnętrzne schody, łączące kondygnacje, w centralnym miejscu budynku (w salonie, albo w holu), ponieważ dzięki temu łatwiej udaje się skrócić do niezbędnego minimum szlaki komunikacyjne na kondygnacjach. Organizując schody, starają się jeszcze uwzględnić szereg ważnych parametrów – m.in. względy bezpieczeństwa, funkcjonalne i estetyczne, możliwości seniorów i dzieci, no i oczywiście koszty wykonania konstrukcji schodów i jej wykończenia.

W ODDZIELONEJ KLATCE SCHODOWEJ CZY W SALONIE?

Wydzielona klatka schodowa zajmuje nawet 10 m2, natomiast otwarte schody, zbudowane w salonie, tylko 5–7 m2. W warunkach małych i średnich budynków jednorodzinnych taka oszczędność miejsca może mieć duże znaczenie. Jednak zanim z hurraoptymizmem rozpocznie się realizację w salonie traktu komunikacyjnego między kondygnacjami, należy rozważyć kilka poważnych wad takiego rozwiązania. Pierwszą jest przekształcenie części salonu w szlak komunikacyjny w przeróżne strony. Drugą – przenoszenie się dźwięków przez otwór w stropie (jeśli wśród domowników są dzieci lub seniorzy, przyjmowanie gości, a nawet zwykłe oglądanie telewizji w salonie – może im przeszkadzać w wypoczynku i śnie). Trzecią wadą są ograniczenia, dotyczące aranżacji przestrzeni dziennej, m.in. ustawiania mebli i sprzętów, ponieważ do schodów trzeba zapewnić swobodny dostęp. Czwartą – strata przestrzeni pod biegiem schodów (trudno ją funkcjonalnie zagospodarować).

Wady umieszczenia schodów w salonie sprawiają, że niektórzy inwestorzy wolą lokalizację klasyczną, czyli w oddzielonej klatce lub w holu, położonej możliwie blisko głównego wejścia do budynku. To rozwiązanie zaleca się szczególnie w budynkach podpiwniczonych i wielokondygnacyjnych, ponieważ klatka schodowa (całkowicie lub częściowo obudowana) zajmuje wtedy najmniej przestrzeni.

Lilianna Jampolska
fot. Domański

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015Zamów ten numer

Budujemy Dom 6/2015

W rubryce Budujemy Bez Błędów – co miesiąc omawiamy istotne zagadnienie wymieniając najczęściej popełniane błędy. W tym numerze przedstawiamy więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe