Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrz – powinny podkreślać ich charakter oraz bezpiecznie i długo służyć. Producenci umożliwiają zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. W każdej linii wzorniczej oferują skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone oraz do „zadań specjalnych”, czyli z funkcją izolacji termicznej i akustycznej. Nasi Rozmówcy skorzystali z takiej oferty i dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, sprawili, że wybrane drzwi są funkcjonalne i jednocześnie dekorują wnętrza. Oto ich doświadczenia i rady dotyczące doboru, montażu i użytkowania tych elementów.


Autorzy projektu budynku zawsze określają wymiar i typ drzwi wewnętrznych w przygotowanych rysunkach architektoniczno-budowlanych, uwzględniając specyficzne wymagania strefy reprezentacyjnej, prywatnej, sanitarnej i gospodarczej. Nie należy pochopnie zmieniać ich szczegółowych wytycznych, ponieważ drzwi, służące później nawet przez kilkadziesiąt lat, muszą odpowiadać przepisom budowlanym, a jednocześnie stanowić bezpieczne i funkcjonalne, trwałe i estetyczne wyposażenie każdej z części domu.

W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku, fachowcy zalecają umieścić skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. W kotłowni – drzwi przeciwpożarowe. W łazienkach, WC, pralni – specjalne, zapewniające dobrą wentylację, czyli z otworami lub podcięciem w dolnej części skrzydeł. Do ciemnego korytarza zwykle rekomendują skrzydła przeszklone, natomiast do gabinetu, pokoi dzieci i sypialni – pełne, najlepiej o podwyższonej dźwiękoszczelności. W strefie wejściowej i dziennej często lokują modele o dekoracyjnym wyglądzie, np. dwuskrzydłowe i przeszklone, rozwierane albo przesuwne.

DRZWI TO OŚCIEŻNICA I SKRZYDŁO

Pod nazwą drzwi potocznie rozumie się tylko samo skrzydło drzwiowe. Tymczasem jest to komplet, złożony z ościeżnicy oraz mocowanego do niej skrzydła.

Skrzydło. Składa się z ramy, biegnącej po obwodzie, a także z segmentów wykończenia skrzydła o budowie płytowej lub płycinowej. Przestrzeń wewnętrzną skrzydła często wypełnia się materiałem o dobrej właściwości izolacyjnej lub akustycznej, np. styropianem, pianką poliuretanową bądź wkładką z poliamidu. Skrzydła płytowe, po obu stronach prostokątnej ramy, mają sztywne płyty z drewna, materiałów drewnopodobnych lub np. z aluminium, wykończonego fornirem lub okleiną foliową i ozdobnymi listwami z frezem. Skrzydła płycinowe zaś – powierzchnię podzieloną na mniejsze segmenty (płyciny), wypełnione ozdobnymi elementami – drewnem, szkłem itp.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x