Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont podłogi

Zakres prac remontowych w przypadku podłogi może być bardzo szeroki. Czasami wystarczy zakrycie dotychczas używanej posadzki nowym materiałem, częściej jednak konieczna będzie jej wymiana. Może się zdarzyć i tak, że naprawy będzie wymagała nie tylko wierzchnia warstwa, ale także podłoże pod posadzką.


Roboty podłogowe należą do jednych z najbardziej uciążliwych – z remontowanego pomieszczenia powinniśmy usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace – zależnie od ich zakresu i zastosowanych materiałów – mogą potrwać od jednego dnia do ponad miesiąca. Niekiedy taki remont warto połączyć z modernizacją instalacji grzewczej, wodno- kanalizacyjnej, elektrycznej, gdyż rury i przewody można będzie ukryć w warstwach podpodłogowych.

Niezbędne ustalenia

Decydując się na remont podłogi, musimy przede wszystkim wybrać nową posadzkę. Od tego zależy bowiem rodzaj i sposób przygotowania podłoża, a także końcowy poziom posadzki, który na granicy sąsiednich pomieszczeń nie powinien różnić się więcej niż 2 cm. Gdy zdecydujemy już, czy na podłodze położymy płytki ceramiczne, panele drewnopochodne, klasyczny parkiet lub wykładzinę dywanową bądź z PVC, to sprawdźmy, czy można je będzie ułożyć na istniejącej posadzce, czy też musimy ją usunąć. O tym przesądza rodzaj i stan starej podłogi oraz grubość nowego pokrycia.

Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, gdy stara posadzka jest równa, stabilna, niezniszczona przez grzyby i pleśń oraz dobrze trzyma się podłoża. W przeciwnym razie – konieczne będzie jej zerwanie lub wyrównanie powierzchni w sposób odpowiedni dla określonego rodzaju pokrycia podłogowego. W starych budynkach lub przy zmianie przeznaczenia pomieszczenia często konieczna będzie nie tylko wymiana posadzki, ale również warstw podkładowych, gdy pokrycie nie jest dostatecznie sztywne i nośne lub trzeba ułożyć dodatkowo izolację akustyczną, przeciwwilgociową lub cieplną. W takich przypadkach musimy sprawdzić, co kryje się pod podłogą i dostosować zakres remontu do rodzaju i stanu podłoża.

Cezary Jankowski
fot. Wineo

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x