Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na schody

Od kilku tysięcy lat schody umożliwiają bezpieczne i wygodne przejście z jednego poziomu na drugi. Z czasem zaczęły pełnić także funkcję reprezentacyjną. W domach jednorodzinnych służą nie tylko komunikacji – często są ozdobą wnętrza, a nawet głównym elementem jego kompozycji.

5 sposobów na schody
Na początek trochę teorii – schody to element budynku umożliwiający komunikację między poziomami. Ich kąt nachylenia nie powinien przekraczać 36°. Jeżeli jest większy (ale wciąż poniżej 45°), to schody są strome, jeśli ma mniej niż 30° – są łagodne.

Żeby schody były wygodne, podwójna wysokość stopnia i jego szerokość powinny dać w sumie 60–65 cm (63 cm to długość krótkiego kroku człowieka). W domu jednorodzinnym wysokość stopnia nie może (zgodnie z prawem budowlanym) przekroczyć 19 cm, ale schody będą najwygodniejsze, gdy wyniesie 15 cm. Optymalna szerokość stopnia to 30–32 cm.

Stopień składa się z części poziomej, czyli podnóżka/stopnicy i części pionowej – przednóżka/podstopnicy. Połączone ze sobą stopnie tworzą bieg, a poziomy element – łączący biegi i pozwalający na odpoczynek – to podest/spocznik. Mamy jeszcze, umieszczone wzdłuż biegów, balustradę z poręczą lub pochwyt (samą poręcz mocowaną do ściany), które umożliwiają bezpieczne korzystanie ze schodów.

Janusz Werner
FOT. TRĄBCZYŃSKI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x