Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Montaż okna dachowego

Podstawowym powodem montażu okna dachowego jest potrzeba doświetlenia poddasza. Równie dobrym może być chęć oglądania nieba z łóżka czy wanny. Na takie okno można zdecydować się zawsze – choć montaż podczas krycia nowego dachu jest łatwiejszy od prac w użytkowanym budynku.

Montaż okna dachowego
Żeby pomieszczenie było dobrze doświetlone i żeby być w zgodzie z przepisami, powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi (w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi).

Poddasze mogą doświetlać pionowe okna fasadowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub w lukarnach, oraz okna dachowe – montowane w połaci dachu i dlatego nazywane także połaciowymi. Czasami stosuje się także świetliki dachowe. Okna połaciowe można planować przy małym i dużym spadku dachu, znaczenia nie ma rodzaj jego pokrycia ani konstrukcja. Warto z nich korzystać, bo wpuszczają do wnętrza nawet o 50% więcej światła, niż pionowe okna o tej samej powierzchni. Ich zamontowanie jest prostsze i tańsze od budowy lukarny, nie zmienia też kształtu dachu czy bryły budynku.

Kilka mniejszych okien połaciowych doświetla poddasze lepiej niż jedno duże, o takiej samej powierzchni. Przy wyborze dużych i ciężkich, trzeba się upewnić, czy nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu.

Janusz Werner
FOT. ROTO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x