Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016

Naprawa instalacji wod.-kan.

Na kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej decydujemy się najczęściej przy okazji poważniejszego remontu domu. W przypadku pojawienia się przecieków bądź niewielkiej rozbudowy, związanej z podłączeniem dodatkowego urządzenia sanitarnego, prace ograniczą się do ingerencji we fragment instalacji.


Podejmując się kompleksowej wymiany instalacji wod.-kan., powinniśmy w pierwszej kolejności zaplanować lokalizację umywalki, wanny, sedesu czy zlewozmywaka. Należy również przewidzieć punkt wyprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z pralki i zmywarki. Przy okazji remontu możemy zadbać o poprawę jakości wody. Gdy nie jest wystarczająco dobra, warto rozważyć zamontowanie urządzeń uzdatniających – filtrów, zmiękczacza albo odżelaziacza. Co wpłynie także na zwiększenie trwałości armatury i sprzętu AGD podłączonego do wodociągu.

ROZPLANOWANIE INSTALACJI

Przed rozpoczęciem prac, trzeba wybrać urządzenia sanitarne, baterie, zakupić przewidziane do zamontowania wyposażenie. Unikniemy dzięki temu późniejszych przeróbek instalacji. Po wstępnym rozmieszczeniu wyposażenia sprawdźmy, jaką drogą można poprowadzić instalacje od stałych punktów zasilania w wodę i odprowadzenia ścieków. Jako punkt odniesienia przyjmujemy z reguły pion kanalizacyjny, gdyż zmiana jego położenia – zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych – może być niemożliwa. Pion wyprowadzony ponad dach służy też odpowietrzaniu instalacji i jego przestawienie wymagałoby przeróbek w pokryciu dachowym. Koniecznie musimy sprawdzić, czy projektowane rozmieszczenie przyborów pozwoli na uzyskanie wymaganego nachylenia rur w kierunku pionu (około 2%) i czy odprowadzenia nie będą zbyt długie (ponad 3 m).

 

Jeśli nie da się spełnić tych wymagań, alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie kompaktowego urządzenia przetłaczającego ścieki. W instalacji wodociągowej rury możemy prowadzić dowolną, ale jak najkrótszą drogą, bez zbędnych załamań. Dobrze, żeby miały stały spadek, umożliwiający w razie potrzeby opróżnienie z wody (szczególnie w domach letniskowych, pozbawionych zimą ogrzewania).

Redakcja BudujemyDom
fot. PIPELIFE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!