Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne

Antidotum na niedogodności związane z przegrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje i rolety. Zwykle mocuje się je wewnątrz domu, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż modeli zewnętrznych. Osłonę tarasu zapewniają natomiast różnej wielkości markizy.

Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne w upalne dni chronią dom przed przegrzewaniem (tym samym pozwalają oszczędzać energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzatory). Opuszczone na noc, zapobiegają wychładzaniu się wnętrz zimą. Warto zainwestować w produkty z napędem elektrycznym – z uwagi na wygodę ich obsługi. Trzeba jednak pamiętać o doprowadzeniu doń zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).

KIEDY I JAK ZAPLANOWAĆ OSŁONY?

Najlepiej pomyśleć o nich już na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych (dotyczy to szczególnie osłon zewnętrznych do okien fasadowych). Często wybiera i kupuje się je wraz z oknami, by jedna ekipa zamontowała wszystko za jednym podejściem. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze. Wielu producentów okien oferuje także osłony i je montuje. Fachowe przeprowadzenie prac jest bardzo istotne – monterzy często popełniają bowiem błędy, które skutkują m.in. trudnościami w rozkładaniu i składaniu żaluzji, rolet czy markiz.

O CZYM PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC ŻALUZJE?

WEWNĘTRZNE
Żaluzje stosuje się powszechnie wewnątrz pomieszczeń, zarówno przy oknach fasadowych, jak i dachowych. W przeciwieństwie do rolet, nie przesłaniają całkowicie widoku na otoczenie. Kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, precyzyjnie regulując ilość i kierunek wpadającego światła. Najpopularniejsze są wyroby aluminiowe i drewniane.

Małgorzata Kolmus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x