Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017

Ciężkie pokrycia dachowe

W przeciwieństwie do pokryć lekkich, którymi można wykańczać wszystkie dachy, materiały ciężkie należy układać tylko na odpowiednio wytrzymałych konstrukcjach. Odstępstwo od tej zasady może grozić ugięciem krokwi, a nawet zniszczeniem całej więźby dachowej.

Ciężkie pokrycia dachowe, do których zalicza się dachówki ceramiczne i cementowe, a także łupek kamienny i strzechę, ważą przynajmniej dwa razy więcej od lekkich materiałów wieńczących dach. Przyglądając się dokładniej parametrom w poniższej tabeli zauważymy, że różnice w wadze 1 m² popularnych pokryć są znaczące.

 

Dane te mają bardzo duże znaczenie dla inwestorów wybierających pokrycie dachowe. Każda więźba ma bowiem określoną wytrzymałość na obciążenie, obliczoną przez konstruktora. Informacja o rodzaju okładziny dachowej znajduje się co prawda w projekcie domu, ale podczas remontu dachu może się zdarzyć, że w miejsce lekkiej blachy czy gontu przewidziana zostanie ciężka dachówka. Takich zmian nie wolno dokonywać bez porozumienia z konstruktorem. Jego zadaniem jest wykonanie ekspertyzy wytrzymałości więźby dachowej i – w razie potrzeby – zaproponowanie wzmocnień konstrukcji.

PRZEGLĄD RYNKU

Ciężkie materiały dachowe należą do najchętniej wybieranych przez inwestorów. Dotyczy to szczególnie dachówek, choć zwolenników naturalnych rozwiązań – łupka i strzechy – ostatnio przybywa. Przyjrzyjmy się charakterystyce tych pokryć.

Norbert Skupiński
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!