Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Kiedy decydować o wyborze elewacji?Decyzję tę – jak i inne dotyczące budowy – najlepiej podejmować na etapie projektowania. Różnym materiałom wykończeniowym odpowiadają bowiem określone rodzaje podłoża, a niektóre elewacje (np. ścianka osłonowa z klinkieru czy silikatów) wymagają własnego fundamentu. Najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym, podsunie...
1. Kiedy decydować o wyborze elewacji?

Decyzję tę – jak i inne dotyczące budowy – najlepiej podejmować na etapie projektowania. Różnym materiałom wykończeniowym odpowiadają bowiem określone rodzaje podłoża, a niektóre elewacje (np. ścianka osłonowa z klinkieru czy silikatów) wymagają własnego fundamentu. Najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym, podsunie nam autor projektu (jeśli zamówiliśmy indywidualne opracowanie), a przypadku domu z katalogu – architekt dokonujący adaptacji. Wspólnie mamy szansę stworzyć budynek o spójnej kompozycji, podporządkowany pewnej idei formalnej. Jednak ten model działania rzadko kiedy znajduje zastosowanie w rzeczywistości. Budując po raz pierwszy brakuje nam zwykle doświadczenia i wyobraźni, pozwalających przewidzieć skutki wczesnych decyzji. Gdy ściany zaczynają rosnąć, a dom obleka się w kształt, zwykle przychodzą nam do głowy nowe pomysły. Ważne jednak, by w natłoku zmian zachować konsekwencję stylistyczną. Nie dekorujmy okien klasycystycznymi obramowaniami, jeśli ściany pokrywamy prostą drewnianą oblicówką. Nie mieszajmy też renesansowych kolumienek z sidingiem ani surowych nieregularnych płyt kamiennych z boniowaniem (żłobione w tynku poziome rowki). Można wymieniać tego typu przykłady, jednak gotowe recepty nie istnieją; warto zastanawiać się, podglądać i słuchać rad profesjonalistów.

2. Jakie elewacje są najtrwalsze?

Tu palma pierwszeństwa należy się elewacjom z cegły klinkierowej – są długowieczne, korzystnie się starzeją nabierając szlachetnej patyny, doskonale chronią ściany budynku, a także nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, ich dość wysokie koszty zwracają się zatem z nawiązką. Równie trwałe są prawidłowo wykonane elewacje z płyt kamiennych, te jednak wykorzystuje się głównie jako okładziny cokołów lub wybranych fragmentów ścian. Przez wiele dziesięcioleci będą cieszyć oko elewacje z cegły licowej i silikatowej, zwłaszcza jeśli po wykonaniu zabezpieczymy ich powierzchnię impregnatem. Z klinkieru, silikatów i cegły można wznieść zewnętrzną warstwę przegrody w technologii trójwarstwowej, a także obmurować nimi każdą inną ścianę – nawet szkieletową. Alternatywę cenową dla solidnych elewacji murowanych stanowi oblicówka z PVC – tzw. siding. Ten rodzaj wykończenia również nie wymaga konserwacji (poza okresowym myciem), a mniejszą trwałość rekompensuje niższa cena i możliwość łatwej wymiany uszkodzonych elementów. Odporność na upływ czasu wykazują też okładziny z płytek klinkierowych, gresowych czy kamiennych, pod warunkiem, że wykonamy je prawidłowo przy użyciu odpowiednich materiałów klejących. Zwykle pokrywa się w ten sposób niewielkie fragmenty elewacji – np. cokół i obramowania okien.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x