Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zamiast tynku

Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych...

Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych cegieł lub bloczków.

Wyniosły i okazały budynek jednorodzinny, straszący surowymi nieotynkowanymi elewacjami – jakże częsty to widok w naszym krajobrazie. Niejednokrotnie domy takie od lat są zasiedlone; właściciele pieszczą wnętrza, zapominając o skazanych na nieestetyczny widok sąsiadach i przechodniach. A przecież tak być nie musi – wybór materiałów i technologii wykończenia ścian zewnętrznych jest dziś bardzo bogaty. W ofercie producentów znajdziemy rozwiązania na każde podłoże i niemal każdą kieszeń.

O tym, jaką okładzinę możemy zastosować, decydują nie tylko nasze upodobania, ale również techniczne możliwości ułożenia, co należy mieć na uwadze już na etapie stawiania ścian, a jeszcze lepiej – w fazie projektowania budynku. Wybór ogranicza bowiem w pewnym stopniu przyjęta technologia budowy (szkieletowa lub murowana: jedno- dwu- czy trójwarstwowa) oraz metoda ocieplenia ścian. Mimo to nawet w domach już użytkowanych możliwości są duże – tu także można będzie zastosować niektóre rodzaje okładzin elewacyjnych.

Ścianki elewacyjne

Wznoszone są jako warstwa zewnętrzna przegrody w technologii trójwarstwowej lub jako obmurówka (ściana osłonowa) w domach o konstrukcji szkieletowej. Obmurówkę taką można również wykonać w budynku o innej konstrukcji, pod warunkiem zapewnienia jej właściwego oparcia na podłożu. Decyzję najlepiej zatem podjąć już na etapie wykonywania fundamentów. Pozwoli to na odpowiednie ich poszerzenie, zapewniające obmurówce stabilność. W przypadku istniejącego, ale zbyt wąskiego fundamentu, można zbudować wokół niego podwalinę w postaci żelbetowej opaski wspornikowej. Wymaga to jednak sporządzenia indywidualnego projektu, a samo wykonanie jest dosyć kłopotliwe.

Ścianka osłonowa musi spełniać określone wymagania wytrzymałościowe – wykazywać odporność na parcie wiatru oraz wyboczenie (wynikające z wiotkości cienkiej konstrukcji), a także na zmiany temperatury. Najczęściej jej stabilność zwiększa się mocując kotwy łączące ją ze ścaną nośną. Niekiedy stosuje się również zbrojenie ze stali, układane w spoinach murowanej elewacji.

Ścianki elewacyjne wykonuje się z odpornych na wpływy atmosferyczne materiałów ściennych – z cegieł licowych i klinkierowych oraz bloczków silikatowych i betonowych. Niekiedy również – a jest to rozwiązanie bardzo oryginalne – obmurówki wznosi się z naturalnego kamienia.


Pobierz wersję pdf: Zamiast tynku
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x