Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Świeże powietrze

Problem źle działającej wentylacji pojawił się wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami, powodując wiele nieznanych wcześniej problemów. Częste bóle głowy, alergie, ciągłe uczucie senności mogą oznaczać zbyt małą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu.Dlaczego wentylacja jest niezbędna? Wentylacja powinna zapewnić ciągłą wymianę powietrza w domu – czyli w miejsce zużytego powinno...

Problem źle działającej wentylacji pojawił się wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami, powodując wiele nieznanych wcześniej problemów. Częste bóle głowy, alergie, ciągłe uczucie senności mogą oznaczać zbyt małą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu.

Dlaczego wentylacja jest niezbędna? Wentylacja powinna zapewnić ciągłą wymianę powietrza w domu – czyli w miejsce zużytego powinno napływać świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki temu do pomieszczeń dopływa tlen, niezbędny oddychania oraz do prawidłowej pracy urządzeń wykorzystujących go w procesie spalania.

Z wywiewanym zużytym powietrzem usuwane są dwutlenek węgla, kurz, dym z papierosów, szkodliwe związki ulatniające się z mebli, farb itp., a także para wodna z kuchni oraz łazienki. W pomieszczeniach, w których wentylacja źle działa, utrzymuje się nadmierna wilgotność, powodująca np. powstawanie wilgotnych plam na ścianach. Po pewnym czasie rozwiną się z nich grzyby i pleśń. Czujemy się wtedy źle – odczuwamy senność i zmęczenie, mamy bóle głowy oraz trudności z koncentracją.

To, w jakim stopniu zanieczyszczone jest powietrze, zależy między innymi od tego, ile osób mieszka w domu i jaki tryb życia prowadzą, czy np. gotujemy w domu obiady, pieczemy ciasta. Ilość zanieczyszczeń i pary wodnej zwiększa się także w trakcie suszenia prania oraz prasowania z nawilżaniem.

Jak powinna działać wentylacja?

Świeże powietrze musi dopływać do tych pomieszczeń, w których powstaje najmniej zanieczyszczeń, czyli do sypialni i pokoi dziennych. Z nich przepływa do pomieszczeń pozostałych. Powietrze świeże należy koniecznie doprowadzić do kotłowni i pokoju z kominkiem. Dostaje się ono, w zależności od rodzaju wentylacji, przez nieszczelności w oknach lub nawiewniki zamontowane w oknie bądź w ścianie.

Żeby powietrze dopłynęło do wszystkich pomieszczeń w domu, musimy zapewnić jego swobodny przepływ między sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami. W tym celu zostawiamy szczelinę między dolną krawędzią drzwi a poziomem podłogi. Natomiast w dolnej części drzwi do łazienki i ubikacji powinny być zamontowane specjalne kratki lub otwory.

Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń, w których wydziela się najwięcej zanieczyszczeń, czyli z kuchni, łazienki, garażu, kotłowni oraz spiżarni i garderoby. W każdym z nich powinna być zamontowana kratka wentylacyjna połączona z kanałem wentylacyjnym, przez który zanieczyszczone powietrze wypływa na zewnątrz.

Jeżeli zapewnimy właśnie taki przepływ powietrza, mamy pewność, że do pokoi i sypialni nie dostanie się zanieczyszczone powietrze z kuchni, łazienki lub WC.

Do wyboru mamy trzy rodzaje wentylacji: najtańszą – grawitacyjną (naturalną), wyciągową i najdroższą – nawiewnowywiewną. Od tego, który rodzaj wentylacji zastosujemy u siebie w domu, zależeć będzie jakość powietrza w naszym domu i nasze samopoczucie.


Pobierz wersję pdf: Świeże powietrze
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x