Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komin: Stalowy czy ceramiczny?

Czytelnik: Jesteśmy na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Wiemy już, że czeka nas montaż dość skomplikowanego systemu kominowego i będziemy mieć trzy źródła spalin: kocioł gazowy, kominek w salonie naprzeciwko okien i piec z grillem na tarasie. Rzecz w tym, że każde z tych źródeł będzie stało w innej części...

Czytelnik: Jesteśmy na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Wiemy już, że czeka nas montaż dość skomplikowanego systemu kominowego i będziemy mieć trzy źródła spalin: kocioł gazowy, kominek w salonie naprzeciwko okien i piec z grillem na tarasie. Rzecz w tym, że każde z tych źródeł będzie stało w innej części domu. Kotłownia będzie w narożniku północnozachodnim, a salon od południa. Zadaszony taras przylegać będzie do salonu i tam, przy ścianie domu, będzie piec. Nie chcielibyśmy, żeby z dachu sterczały metalowe rury, bo nie pasowałoby to do klasycznej formy, jaką ma mieć dom. Teraz możemy jeszcze skorygować nasze pomysły, dlatego chcemy wiedzieć, jakie mamy możliwości.

Redakcja: Wybór komina należy uzależnić w dużym stopniu od warunków technicznych, między innymi od rodzaju podłączanych urządzeń i ich rozmieszczenia w domu. Niemałe znaczenie ma wygląd przewodów i możliwości ich zabudowy.

O rodzaju i rozmieszczeniu urządzeń grzewczych, kominka i kanałów wentylacyjnych należy zdecydować na etapie stawiania ścian konstrukcyjnych. Te decyzje wpływają na to, jaki komin zostanie zastosowany, jak będą poprowadzone kanały do odprowadzania spalin i wentylacyjne. Może się okazać, że trzeba będzie postawić dwa lub trzy kominy.

Kominy ceramiczne

Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalność. Można je stosować do wszelkiego rodzaju kotłów, kominków i pieców.

Komin najłatwiej zbudować z prefabrykatów ceramicznych i taki można postawić nawet w istniejącym budynku, w którym dotychczas nie było komina (na przykład ze względu na to, że był ogrzewany wyłącznie elektrycznością). Daje to więc możliwość przeprowadzenia pełnej modernizacji takiego budynku.

Komin z prefabrykatów ceramicznych nie wymaga stawiania oddzielnego fundamentu – można oprzeć go na stropie. Ceramiczne elementy łatwo się tnie i nawierca. Z prefabrykatów można budować instalacje jednokanałowe, które odprowadzają tylko spaliny, oraz wielokanałowe – spalinowe i wentylacyjne. Konstrukcję z kanałem wentylacyjnym zaleca się wówczas, gdy komin ma być połączony z kominkiem lub kotłem stojącym w oddzielnej kotłowni.

Kondensat, który powstaje w wyniku reakcji skroplonej pary wodnej z niektórymi składnikami spalin, może działać niszcząco na wewnętrzną powierzchnię tradycyjnych kominów ceglanych. Ceramiczne prefabrykaty kominowe wykonane są z kamionki kwasoodpornej lub z ceramiki szamotowej, czyli z domieszką gliny ogniotrwałej, zatem są bardzo odporne na działanie kondensatu. Kominami z prefabrykatów ceramicznych można więc odprowadzać spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Kominy te są też odporne na częste zmiany temperatury; można je zatem budować zarówno przy ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także jako wolno stojące.

Zewnętrzną obudowę kominów z prefabrykatów można wykonać z elementów z betonu lekkiego lub ceramiki. Wkład wewnętrzny komina wolno stojącego na zewnątrz budynku powinno się ocieplić wełną mineralną.

Wewnętrzne elementy ceramiczne komina prefabrykowanego łączy się na zaprawę lub kit kwasoodporny. W zależności od usytuowania komina, po połączeniu elementów wkłada się ocieplenie lub pozostawia go bez ocieplenia. Następnie montuje się segmenty obudowy zewnętrznej. Do połączenia kanału z kotłem i z wyczystką stosuje się systemowy trójnik przyłączeniowy.

Zewnętrzną warstwę komina z prefabrykatów ceramicznych tworzy obudowa z betonu lekkiego, którą w części znajdującej się ponad dachem tynkuje się lub okłada płytkami klinkierowymi; można też obmurować ją cegłami, z tym że taka obmurówka wymaga odpowiedniego podparcia; producenci kominów z elementów prefabrykowanych oferują przeznaczone do tego celu gotowe płyty wsporcze. Można też kupić u nich gotowe czapy osłaniające wierzch komina, chociaż należy pamiętać, że nawet pod taką osłoną komin ceramiczny może nasiąkać wodą i dlatego należy zapewnić odpowiednią jego wentylację: w tym celu w dolnej i górnej części komina wykonuje się odpowiednie otwory lub też stosuje obudowy z fabrycznie zrobionymi kanałami wentylacyjnymi. W części przebiegającej przez pomieszczenia komin tynkuje się lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi.


Pobierz wersję pdf: Komin: Stalowy czy ceramiczny?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x